Zakończyło się głosowanie na słowo, które zdaniem internautów i językoznawców najlepiej charakteryzuje miniony rok. Wyniki głosowania internetowego oraz rozstrzygnięcie kapituły plebiscytu poznamy 5 stycznia o godz. 11.00 podczas transmisji online.

Plebiscyt Słowo Roku organizowany jest przez Instytut Języka Polskiego UW oraz Fundację Języka Polskiego. Konkurs na najważniejsze słowo ostatnich 12 miesięcy składa się z głosowania internetowego oraz wyboru kapituły językoznawców. Jest to jego jedenasta edycja.

 

Wyniki plebiscytu Słowo Roku 2021 zostaną ogłoszone i omówione 5 stycznia o godz. 11.00 podczas transmisji online, która odbędzie się na uniwersyteckim profilu na YouTube. Podczas wydarzenia możliwe będzie zadawanie pytań za pośrednictwem czatu.

 

Głosowanie w konkursie internetowym zakończyło się 31 grudnia. Uczestnicy plebiscytu mogli oddać swój głos na dwa sposoby – wybierając słowo albo wyrażenie z listy udostępnionej przez organizatorów lub poprzez zgłoszenie własnej propozycji. Zagłosować mógł każdy, obowiązywał jednak dzienny limit pięciu głosów przypadających na jeden adres IP.

 

Katalog słów do wyboru w plebiscycie Słowo Roku powstaje na podstawie kluczowych wyrazów z polskich dzienników.

 

Niezależnie od głosowania internetowego wyboru Słowa Roku dokonuje także kapituła konkursu. Słowem Roku 2020 wybranym zarówno przez kapitułę, jak i internautów został koronawirus. W poprzedniej edycji, w głosowaniu internetowym, wybrane zostało także Słowo Dekady (2011–2020). Najwięcej głosów uzyskało wyrażenie pięćset plus.