Lekarze i naukowcy pracujący w ramach wywodzącej się z Uniwersytetu Warszawskiego spółki spin-off będą przeprowadzać bezpłatne testy w kierunku wirusa Sars-CoV-2 na zlecenie szpitali, placówek medycznych i stacji sanitarno-epidemiologicznych. Zespół specjalistów z Warsaw Genomics dostępny jest całą dobę. W ciągu dnia może wykonać do 1000 testów.

Pierwsze testy molekularne pozwalające na potwierdzenie albo wykluczenie aktywnego zakażenia koronawirusem zostały przeprowadzone przez zespół Warsaw Genomics 20 marca. Badanie realizowane jest metodą RT-PCR w czasie rzeczywistym, zgodną z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

 

Naukowcy z Warsaw Genomics dostępni są całą dobę, siedem dni w tygodniu. Dziennie mogą wykonać do 1000 testów.

 

Realizacja tego zadania jest możliwa dzięki współpracy z Ministerstwem Zdrowia oraz finansowaniu zakupu testów na rzecz szpitali i placówek medycznych, zapewnianemu przez Koalicję firm wspierających walkę z koronawirusem w Polsce. Tworzą ją: PKO Bank Polski, Deloitte, Trecom, Tar Heel Capital – Private Equity oraz ANG Spółdzielnia.

 

Darczyńcy mogą zakupić testy bezpośrednio w Warsaw Genomics lub poprzez przekazanie darowizny Fundacji PKO Banku Polskiego. Więcej informacji >>

Warsaw Genomics przeprowadza testy na zlecenie szpitali, placówek medycznych i stacji sanitarno-epidemiologicznych, stając się tym samym ważnym wsparciem dla systemu ochrony zdrowia zmagającego się obecnie z pandemią koronawirusa. Lekarze pracujący w szpitalu lub placówce medycznej mogą zlecić test dla hospitalizowanego pacjenta, ale także dla siebie lub innego personelu medycznego, w przypadku objawów zakażenia lub po kontakcie z osobą zakażoną w miejscu pracy. 

 

Szczegółowe informacje dotyczące sposobu zlecania badań i dostarczania próbek do testów znajdują się na stronie Warsaw Genomics >>

Dostarczanie materiałów do testów w Warsaw Genomics, jak również sama praca nad przeprowadzaniem badań odbywają się z zachowaniem niezbędnych zasad i środków bezpieczeństwa.

 

W konsultacji z Ministerstwem Zdrowia Uniwersytet Warszawski wkrótce udostępni dodatkowo na potrzeby prowadzenia odpowiednich analiz wydzielone i odpowiednio zabezpieczone laboratorium w budynku Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych. Podjęto decyzję o natychmiastowym rozpoczęciu pracy nad podniesieniem klasy tego laboratorium do min. BSL-2 (standard BSL-3 będzie osiągnięty w tym pomieszczeniu, w którym przeprowadza się inaktywację wirusa, co zgodne jest ze standardami WHO) przed przekazaniem go do użytkowania przez Warsaw Genomics. Aby zapewnić właściwe zabezpieczenie wszystkich osób pracujących w budynku CNBCh oraz w budynku Radiochemii Wydziału Chemii UW, od 23 marca do odwołania w budynkach tych wprowadzono szczególne zasady pracy i poruszania się, o których pracownicy są na bieżąco informowani.

 

Działania Warsaw Genomics związane z przeprowadzaniem testów w kierunku koronawirusa są koordynowane przez służby sanitarno-epidemiologiczne. 

Warsaw Genomics powstała w 2015 roku jako spin-off UW, od 2019 roku jest byłą spółką spin-off (wykupiła udziały uniwersyteckiej spółki celowej UWRC). Firma zatrudnia diagnostów laboratoryjnych, genetyków, biologów, bioinformatyków, lekarzy. Firma wykonuje badania genetyczne, które pozwalają zdiagnozować gen odpowiadający za chorobę lub określić ryzyko zachorowania na przypadłości dziedziczne: nowotwory, ale i inne – dotykające np. układ nerwowy, trawienny czy odpornościowy. Badania wykonywane przez Warsaw Genomics pomagają też dobrać lepsze terapie pacjentom onkologicznym. 

 

Ze względu na obecną sytuację i skoncentrowanie swoich wysiłków na wykonywanie testów w kierunku Sars-CoV-2 zespół Warsaw Genomics tymczasowo nie wykonuje innych testów niż te związane z koronawirusem.

 

Więcej informacji >>