Dr Joanna Sułkowska z Centrum Nowych Technologii UW została jedną z sześciu laureatek 16. edycji konkursu „L’Oreal Polska Dla Kobiet i Nauki”.

W programie przyznano trzy stypendia habilitacyjne, wartość każdego z nich to 35 tys. złotych. Jedno otrzymała dr Joanna Sułkowska, która pracuje w Interdyscyplinarnym Laboratorium Modelowania Układów Biologicznych, działającym w Centrum Nowych Technologii UW, i na Wydziale Chemii. Jej nagrodzony projekt dotyczy zapętlonych białek, które mogą mieć związek z wieloma chorobami cywilizacyjnymi.

 

– Taka nagroda pokazuje, że warto realizować marzenia. W liceum miałam tylko przez rok fizykę. W ostatniej klasie zdecydowałam się na jej studiowanie na Uniwersytecie Warszawskim. Mimo że nie były to łatwe studia, udało mi się je skończyć, z wyróżnieniem obroniłam również doktorat. W tej chwili pracuję na Wydziale Chemii UW. Myślę, że ta nagroda pokazuje, że jeśli komuś na czymś zależy, to można bardzo dużo osiągnąć. Najważniejsze jest to, aby chcieć i dążyć do celu – powiedziała podczas uroczystości dr Sułkowska.

 

W kategorii stypendiów habilitacyjnych nagrodzono również dr Anetę Balcerczyk z Uniwersytetu Łódzkiego i dr Katarzynę Gach-Janczak z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Przyznano także dwa stypendia dla doktorantek w wysokości 30 tys. złotych. W tegorocznej edycji po raz pierwszy wręczono też stypendium dla magistrantki.

 

Konkurs „L’Oréal Polska Dla Kobiet i Nauki” jest współorganizowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Polski Komitet ds. UNESCO. Do tej pory w Polsce nagrodzono 81 badaczek, a na całym świecie – 2,4 tys. Jego celem jest promowanie kobiet i ich osiągnięć zawodowych oraz popularyzacja nauki w społeczeństwie.