Ponad 600 rektorów i przedstawicieli środowiska akademickiego z 26 krajów weźmie udział w IV Międzynarodowym Spotkaniu Rektorów „Universia”, które odbędzie się od 21 do 22 maja w Salamance.

„Universia” organizowane są średnio raz na cztery lata. Poprzednie edycje odbywały się w Rio de Janeiro (Brazylia, 2014 r.), Guadalajarze (Meksyk, 2010 r.) i Sewilli (Hiszpania, 2005 r.). W tym roku uczestnicy rozmawiać będą m.in. o nauczaniu i uczeniu się w świecie cyfrowym, a także wkładzie uczelni w rozwój społeczny. Uniwersytet Warszawski podczas spotkania reprezentować będzie prof. Anna Giza-Poleszczuk, prorektor UW ds. rozwoju.

 

– Szkolnictwo wyższe nie tylko przygotowuje do pracy, ale także ucieleśnia pewne ideały, takie jak dążenie do prawdy, odpowiedzialność za słowo i rzetelność w prowadzeniu badań, kultura prowadzenia sporów. W realizacji tej społecznej misji potrzebni są nam partnerzy, którzy rozumieją jej wagę i gotowi są nas wspierać – tacy jak Santander – mówi prof. Anna Giza-Poleszczuk.

 

Uniwersytet Warszawski jest jedną z uczelni zaangażowanych w program Santander Universidades, który zrzesza 1200 uczeni na całym świecie. Inicjatorem programu jest Banco Santander, w Polsce prowadzi go Bank Zachodni WBK. Firmy wspierają organizację programów stypendialnych, realizację projektów naukowych i inicjatyw na rzecz komercjalizacji wyników badań, promują przedsiębiorczość wśród studentów. Jednym z programów, który powstał na UW w związku z programem Santander Universidades, jest „UW: Inicjatywy dla otoczenia”.

 

List z Salamanki

Dyskusje będzie można śledzić w mediach społecznościowych lub na oficjalnej stronie wydarzenia: www.universiasalamanca2018.com.

 

Jako podsumowanie spotkania opublikowany zostanie „List z Salamanki” zawierający główne wnioski i propozycje działań w dążeniu do stworzenia uniwersytetu przyszłości oraz realizacji misji uczelni wyższych, tj. wsparcia postępu i rozwoju społecznego.

Sponsorem IV Międzynarodowego Spotkania Rektorów „Universia” jest Banco Santander.