Prof. Jacek Jemielity, prof. Edward Darżynkiewicz, dr Joanna Kowalska i współpracujący zespół naukowców otrzymali nominację do nagrody European Inventor Award w kategorii badania. Do 3 czerwca trwa głosowanie internetowe w kategorii „Popular Prize Campaign”, w której zwycięzcę wybiera publiczność.

Głosowanie publiczności na stronie EPO >>

 

Spośród 530 wynalazków zgłoszonych do konkursu wybrano 15, które rywalizować będą w pięciu kategoriach. Laureatów poznamy 7 czerwca.

 

European Inventor Award to konkurs organizowany przez Europejski Urząd Patentowy (EPO). Biorą w nim udział naukowcy z całego świata, twórcy ważnych wynalazków, które przyczyniają się do rozwoju gospodarczego lub społecznego. W tym roku do udziału w konkursie wpłynęło 530 zgłoszeń. Badania dotyczyły ochrony zdrowia, technologii ekologicznych, przemysłu i telekomunikacji.

 

Spośród wszystkich wniosków wybrano 15 finalistów, po trzech w każdej z pięciu kategorii: przemysł, badania, kraje spoza EPO, sektor małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) oraz całokształt osiągnięć.

Głosowanie publiczności

Ceremonia, podczas której zostaną ogłoszeni tegoroczni zwycięzcy, odbędzie się 7 czerwca 2018 r. w Paryżu. Laureaci zostaną wybrani przez jury konkursu, w którym zasiadają przedstawiciele środowiska akademickiego, świata biznesu, polityki i mediów. Jury przewodniczy Thierry Breton, były francuski minister ekonomii, finansów i przemysłu.

 

Naukowcy z UW ubiegają się również o nagrodę w kategorii „Popular Prize Campaign”, w której zwycięzcę wybiera publiczność. Głosować można poprzez stronę internetową do 3 czerwca (można oddawać jeden głos dziennie).

 

Nadzieja dla chorych na nowotwory

Zespół badaczy z Wydziału Fizyki oraz Centrum Nowych Technologii UW, dr Joanna Kowalska, prof. Edward Darżynkiewicz oraz prof. Jacek Jemielity został nominowany w kategorii badań. Naukowcy od ponad 10 lat zajmują się badaniem oddziaływań białek i fragmentów kwasów nukleinowych RNA w procesach komórkowych, a także syntezą chemiczną analogicznych końcówek cząsteczek mRNA. Dokonali jednej z największych komercjalizacji nauki w Polsce – zwiększenia trwałości mRNA, które daje nową nadzieję chorym na nowotwory. Naukowcy rozwiązali kwestie nietrwałości mRNA i zwiększyli jego produktywność. Ich odkrycie otwiera nowy rozdział w opracowywaniu skutecznych szczepionek genetycznych pozwalających w niedalekiej przyszłości zwalczać m.in. nowotwory złośliwe.

 

Wynalazek powstał we współpracy zespołu z zagranicznym partnerem – Louisiana State University Health Sciences Center at Shreveport (LSUHSC-S).

 

Więcej informacji na temat European Inventor Award znajduje się na stronie internetowej EPO.