– To była dla nas niesamowita przygoda. Staliśmy na mostku kapitańskim instytucji niezwykle różnorodnej, bardzo złożonej i wspaniałej. O tym, jak bardzo ona jest złożona, osoby pracujące w administracji wiedzą chyba najlepiej. To instytucja, którą w biegu utrzymują setki osób. Wszystkim Wam bardzo serdecznie dziękujemy – powiedział prof. Marcin Pałys, rektor UW, podczas pożegnalnego spotkania z pracownikami administracji ogólnouczelnianej. Odbyło się ono 25 sierpnia, w formie zdalnej.

31 sierpnia kończy się kadencja dotychczasowego zespołu rektorskiego UW. Przewodniczył mu prof. Marcin Pałys, sprawując funkcję rektora Uniwersytetu Warszawskiego od 2012 roku.

 

W drugiej kadencji 2016-2020 wspierał go zespół prorektorów złożony z: prorektor ds. studentów i jakości kształcenia prof. Jolanty Choińskiej-Miki, prorektora ds. naukowych prof. Macieja Duszczyka, prorektora ds. kadrowych i polityki finansowej prof. Andrzeja Tarleckiego, a do końca sierpnia 2019 roku także prorektor ds. rozwoju prof. Anny Gizy-Poleszczuk.

 

W geście wdzięczności za ośmioletnie kierowanie Uniwersytetem pracownicy administracji przygotowali krótki film wideo z podziękowaniami dla zespołu rektorskiego. Nagranie zostało zaprezentowane rektorom podczas spotkania, wszyscy otrzymali je także na pamiątkę.  

 

– Dzięki codziennym kontaktom z pracownikami uniwersyteckiej administracji poznaliśmy wiele wspaniałych, ambitnych, mądrych osób, chcących pracować dla dobra uczelni – powiedział rektor Pałys podczas pożegnalnego spotkania online z pracownikami administracji ogólnouczelnianej, które odbyło się 25 sierpnia. Wzięli w nim udział wszyscy członkowie ustępującego zespołu rektorskiego.

 

– Dyskusje i spotkania dotyczące ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, nowego Statutu UW czy pandemii były okazją do tego, żeby wielu z nas mogło spojrzeć na Uniwersytet jako całość. Wyjść poza codzienną rutynę i zobaczyć, jak jest to wielka i wspaniała społeczność. Dojść do wniosku, że praca na Uniwersytecie to nie tylko codzienne sprawy bieżące, ale też wielka przygoda i wielki cel do zrealizowania. Bardzo Państwu za to wszystko dziękuję – dodał rektor Pałys.

 

W trakcie spotkania członkom społeczności akademickiej, za ich pracę i zaangażowanie, podziękowali również prorektorzy. – Zawsze dostawałam od Państwa bardzo duże wsparcie – powiedziała prorektor Jolanta Choińska-Mika. – Mieliśmy bardzo trudne zadanie w ostatnim czasie, ale wszyscy razem przeszliśmy przez tę zmianę, m.in. dlatego, że Państwo podeszli do nowej sytuacji w sposób otwarty. Zawsze stawialiśmy na pracę zespołową. Chciałabym, żeby Państwo również budowali takie zespoły, w obrębie których tak dobrze będzie się Państwu pracowało jak naszej piątce.

 

 

Prorektor Maciej Duszczyk podkreślił wartość wspólnoty na UW: – Większość osób, która ze mną współpracowała, wie, że nadużywam słowa „wspólnota”. Bardzo w nią wierzę. Uniwersytet jest wspólnotą. Przez cztery lata tworzyliśmy element tej wspólnoty razem z Państwem. Dwa razy przeprowadziliśmy razem UW „przez Morze Czerwone”: nową ustawę i pandemię. To była gigantyczna przyjemność, wyzwanie i budowanie wspólnoty.

 

O tym, jak ważna jest praca administracji na uczelni, wspomniała prorektor Anna Giza-Poleszczuk: – Było dla mnie zaszczytem i przywilejem z Państwem pracować. Zawsze powtarzałam: rektorzy mijają, a administracja zostaje. Jesteście naszym korpusem służby cywilnej. W naszych biurach gromadzi się cała inteligencja administracyjna i cała wiedza o Uniwersytecie. Zaczęłam swoją kadencję w 2012 roku od spotkań z administracją we wszystkich jednostkach i to uświadomiło mi, jak ważni są pracownicy administracji i że niewystarczająco ich dostrzegamy. Mam nadzieję, że przez te osiem lat poczuliście, że jesteście chociaż trochę bardziej dostrzegani.

 

– To raczej my powinniśmy dziękować Państwu – powiedział prorektor Andrzej Tarlecki, dodając: – Mam poczucie, że gdy rozpoczynałem tę kadencję cztery lata temu, nic nie wiedziałem o UW, załatwianiu ważnych centralnych spraw, milionach złotych, którymi trzeba dysponować. I tylko dzięki Państwa wiedzy i kompetencji uniknąłem tysięcy wpadek, porażek i błędów. Dziękuję Państwu za to wszystko, czego się od Państwa nauczyłem.

Podsumowanie kadencji zespołu rektorskiego 2016-2020

Prof. Marcin Pałys sprawował funkcję rektora Uniwersytetu Warszawskiego od 2012 roku. W latach 2016-2020 rektor Pałys przewodniczył Konferencji Rektorów Uczelni Warszawskich, a w 2019 roku został wybrany do zarządu European University Association (funkcję tę będzie pełnił do 2023 roku).

 

W trakcie urzędowania prof. Pałysa Uniwersytet Warszawski podjął kilka inicjatyw strategicznych, m.in.:

– uzyskał dotację rządową i realizuje wieloletni programu rozwoju „Uniwersytet Warszawski 2016-2025”,

– przystąpił do Sojuszu 4EU+, który ma status Uniwersytetu Europejskiego, uzyskany w konkursie Komisji Europejskiej,

– zajął pierwsze miejsce w konkursie MNiSW „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”.

 

Na stronie UW opublikowany został cykl tekstów podsumowujących kadencję zespołu rektorskiego 2016-2020. Są one poświęcone: