W jaki sposób wirtualne multisensoryczne doświadczenie wpływa na zachowania środowiskowe? Na to pytanie będą starali się odpowiedzieć naukowcy zaangażowani w realizację projektu VAPE, który otrzymał dofinansowanie w ramach konkursu Narodowego Centrum Nauki IdeaLab. Kierownikiem zespołu z ramienia Uniwersytetu Warszawskiego jest doktorantka Wydziału Nauk Ekonomicznych Katarzyna Zagórska.

VAPE – Virtual Air Pollution Experience jest transdyscyplinarnym projektem, w ramach którego badacze spróbują połączyć wielozmysłowe doświadczenie w Virtual Reality (VR), pomiar jakości powietrza w czasie rzeczywistym, analizę czynników ekonomicznych i psychologicznych oraz rolę zaangażowania obywatelskiego. Naukowcy mają zamiar stworzyć sieć niedrogich czujników jakości powietrza w wybranych polskich i norweskich miejscowościach. Na podstawie zebranych danych badacze chcą przedstawić wielozmysłowe doświadczenie wirtualne. Celem eksperymentu jest sprawdzenie sposobu wpływu tego doświadczenia w środowisku wirtualnym na postawy i gotowość do zachowań proekologicznych wśród mieszkańców wybranych miast.

 

Projekt pt. „W jaki sposób wirtualne multisensoryczne doświadczenie wpływa na zachowania środowiskowe?” (VAPE) otrzymał dofinansowanie w ramach konkursu NCN IdeaLab, skierowanego do naukowców zajmujących się wyzwaniami wynikającymi z zachodzących obecnie procesów, takich jak globalizacja, zmiany technologiczne, zmiany klimatu i środowiska naturalnego, przemiany demograficzne czy migracje.

 

Kierownikiem konsorcjum realizującego projekt jest Instytut Psychologii Polskiej Akademii Nauk. Poza Uniwersytetem Warszawskim partnerami są także: Norwegian Institute for Air Research (NILU) i Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych. Zespołem z ramienia UW kieruje Katarzyna Zagórska, doktorantka Wydziału Nauk Ekonomicznych.

 

Szczegółowe informacje na temat projektu VAPE oraz program wydarzenia rozpoczynającego jego realizację, które odbędzie się od 18 do 19 września w Myszkowie, dostępne są na stronie Instytutu Psychologii PAN >>