– Uniwersytet Warszawski, zatrudniający numizmatyków i kształcący w tym zakresie wielu doktorantów, od lat jest postrzegany jako bardzo ważne centrum światowej numizmatyki. Powierzenie UW organizacji Kongresu potwierdza tę rangę i prestiż – mówi prof. Aleksander Bursche z Wydziału Archeologii. Od 11 do 16 września na UW odbywa się XVI Międzynarodowy Kongres Numizmatyczny.

Kongres odbywa się co sześć lat i jest okazją do spotkania dla numizmatyków, archeologów, historyków, muzealników i przedstawicieli domów aukcyjnych z całego świata. – W tym największym święcie światowej numizmatyki, w części online, weźmie udział 850 uczestników z sześciu kontynentów i niemal 50 krajów. Obrady będą odbywały się równolegle w siedmiu największych salach na UW, w sumie ponad 100 sesji i dyskusji panelowych. Tematyka obejmuje wszystkie dziedziny numizmatyki od starożytności po czasy współczesne, zarówno monety, medale, jak i pieniądz papierowy oraz żetony. Wiele sesji dotyczyć będzie zastosowania nowoczesnych technologii w badaniach numizmatycznych, a także numizmatyce cyfrowej, bodaj najbardziej rozwiniętej z nauk humanistycznych – tłumaczy prof. Aleksander Bursche, kierownik Katedry Numizmatyki i Muzealnictwa Wydziału Archeologii UW i przewodniczący komitetu organizacyjnego Kongresu.

 

– Z okazji Kongresu ukaże się kilka wydawnictw numizmatycznych, m.in. Surevy of Numismatic Research 2014–2020, stanowiący podsumowanie badań numizmatycznych za ostatnie siedem lat wraz z bibliografią, specjalne wydanie Polish Numismatic News oraz Comte Rendu – rocznik Międzynarodowej Rady Numizmatycznej poświęcony polskim kolekcjom i kolekcjonerom – mówi profesor.

 

Oprócz sesji naukowych, w ramach kongresu odbędą się wystawy:

  • „Sarmatia devicta. Początki numizmatyki na Uniwersytecie Warszawskim (1816–1915)” (Krakowskie Przedmieście, na wysokości Muzeum UW),
  • „Thesaurus Polonicus: numizmatyczne rarytasy w zbiorach polskich” (budynek Starego BUW-u),
  • „Dzieje numizmatycznego milieu w Polsce” (Muzeum UW),
  • „Rozważni i romantyczni. 100 lat Gabinetu Monet i Medali Muzeum Narodowego w Warszawie” (Muzeum Narodowe w Warszawie),
  • „Złota kolekcja. Monety André van Bastelaera” (Zamek Królewski w Warszawie).

Dodatkowo w Sali Kolumnowej w budynku Wydziału Historii europejscy wystawcy będą prezentować swoje wydawnictwa. – NBP wybija z okazji Kongresu srebrną monetę o nominale 50 zł, został także wybity medal kongresowy, a muzea otwierają specjalne wystawy – mówi prof. Aleksander Bursche.

 

Uniwersytet Warszawski jest głównym organizatorem Kongresu, a współorganizatorami są: Polskie Towarzystwo Numizmatyczne, Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Narodowe w Krakowie, Zamek Królewski w Warszawie i Narodowy Bank Polski. Patronat nad Kongresem objęła Międzynarodowa Rada Numizmatyczna.

 

Międzynarodowe Kongresy Numizmatyczne odbywają się od roku 1891. Szczegółowy program oraz dodatkowe informacje są dostępne na stronie internetowej Kongresu.