W tym roku Wydział Orientalistyczny UW obchodzi 90-lecie działalności. W ramach jubileuszu na UW odbyła się m.in. konferencja „Oriental Studies for the Future” oraz koncert muzyki perskiej.

W 1932 roku na Uniwersytecie Warszawskim powstał Instytut Orientalistyczny. W roku akademickim 1933/1934 studenci rozpoczęli naukę i początkowo mieli do wyboru cztery seminaria: egiptologiczne, indologiczne, sinologiczne i turkologiczne. Na początku jubileuszowego roku prof. Piotr Taracha, dziekan WO UW, był gościem podcastu Konwersatorium Radia Kampus, podczas którego opowiadał o wydziale: – To nie jest wydział jednolity. On nie może być jednolity. Badaniami obejmuje wiele kultur, obszarów i języków, co pozwala porównywać różne tradycje kulturowe. Orientalista nie da się zaklasyfikować w jednej dyscyplinie. Jesteśmy jednocześnie językoznawcami, literaturoznawcami, historykami, religioznawcami, filozofami.

 

Rok jubileuszowy

Konferencja „Oriental Studies for the Future”, która trwała od 29 do 30 czerwca, była okazją do omówienia znaczenia i kierunków rozwoju interdyscyplinarnych badań nad Azją i Afryką. Obrady miały miejsce w Auli Starego BUW-u. 29 czerwca można też było posłuchać muzyki perskiej w wykonaniu Roozbeha Asadiana.

 

Orientaliści z UW świętowanie jubileuszu rozpoczęli w maju, a zakończą w grudniu. W ramach Nocy Muzeów na UW Wydział Orientalistyczny przygotował wykłady, warsztaty, naukę tańców, pokazy kulinarne oraz grę „Poznaj Azję i Afrykę”.

 

3 czerwca na Wydziale odbył się kiermasz orientalny, na którym można było kupić przedmioty wykonywane na Wschodzie (np. biżuterię, porcelanę, figury, ozdoby domu, przyprawy, kadzidła, kosmetyki), ale też książki o tematyce wschodniej, zdjęcia z odległych miejsc Orientu czy grafiki. Można też było wykonać tymczasowy tatuaż o wschodnim wzornictwie oraz poprosić studentów sinologii o wykaligrafowanie własnego imienia w alfabecie chińskim lub zrobić to samemu.

 

Obchodom jubileuszowym towarzyszy również wystawa poświęcona warszawskiej orientalistyce, która jest prezentowana do 7 lipca przed budynkiem Starego BUW.

 

Studia orientalistyczne

Kształcenie na Wydziale Orientalistycznym UW bazuje na znajomości języków oraz metodologii różnych dyscyplin: językoznawstwa, literaturoznawstwa, historii, kulturoznawstwa czy religioznawstwa. – Kładziemy nacisk na język, ze szczególnym uwzględnieniem fonetyki, gramatyki, kaligrafii, zapisu – mówi dr Marta Widy-Behiesse, prodziekan ds. studenckich Wydziału Orientalistycznego. Wydział Orientalistyczny prowadzi rekrutację na 26 programów w roku akademickim 2022/2023.

Nadchodzące wydarzenia
  • 1–15 sierpnia: Bengali Summer School
  • 19–21 września: The Sixth International Congress of Turkology Studies on the Turkic World – Multidisciplinary Perspectives
  • 4–14 października: festiwal zORIENTowanych, 3. edycja
  • 17–19 października: XVI Dni Japonii na Uniwersytecie Warszawskim
  • 17–18 października: międzynarodowa konferencja online „Cultural and literary tradition of Japan – forms, images, language”
  • 19 października: sympozjum studentów Katedry Japonistyki „W kręgu kultury Japonii”
  • 20–21 października: VI Islamic Symposium – Politics and society in the Islamic world
  • 25 listopada: VII Sympozjum Koreanistyki UW
  • 1–2 grudnia: konferencja „Art of communication and communication through art in Asia and Africa”