Dwa pierwsze miejsca w tegorocznym Rotman European Trading Competition (RETC) zdobyły zespoły studentów z Wydziału Nauk Ekonomicznych UW. Rywalizacja obejmowała symulowany handel instrumentami finansowymi z zadaniami skoncentrowanymi na obrocie towarami, wycenie i handlu obligacjami kuponowymi oraz handlu algorytmicznym.

RETC jest europejskim odpowiednikiem prestiżowego konkursu Rotman International Trading Competition (RITC), gdzie studenci wykorzystują zaawansowaną wiedzę z matematyki, finansów czy programowania. Tegoroczną edycję organizował Uniwersytet Luiss Guido Carli w Rzymie.

 

Rywalizacja obejmowała symulowany handel instrumentami finansowymi z zadaniami skoncentrowanymi na obrocie towarami, wycenie i handlu obligacjami kuponowymi oraz handlu algorytmicznym. Studenci wykorzystywali znajomość teorii, zdolności programistyczne, umiejętności pracy zespołowej i zdolność działania w warunkach stresu.

 

Zwycięskie drużyny z Wydziału Nauk Ekonomicznych UW zostały przygotowane do zawodów przez dr. hab. Roberta Ślepaczuka, kierownika Katedry Finansów Ilościowych WNE.

Skład zespołu, który zajął 1. miejsce: Daria Orlińska, Karolina Sulej, Jakub Kasprzak i Mateusz Kijewski.

Skład zespołu, który zajął 2. miejsce: Julia Widłak, Agata Wytrykowska, Illia Baranochnikov i Bartosz Bieganowski.

– Tegoroczny sukces był w rzeczywistości wynikiem wielu lat przygotowań i pracy studentów, którzy uczestniczyli w zawodach w poprzednich latach, począwszy od 2018 roku – mówi dr hab. Robert Ślepaczuk, koordynator zespołów. – To, że część uniwersytetów, które uczestniczą w konkursach RETC i RITC jest w pierwszej dziesiątce rankingu szanghajskiego, a inne nie dalej niż w pierwszej pięćdziesiątce, powinno pokazywać, jak trudnej rzeczy dokonuje zespół – dodaje opiekun drużyn.

 

W przeszłości drużyny z Wydziału Nauk Ekonomicznych UW zdobyły w RETC zwycięstwo (2018) i drugie miejsce (2021).