Ekonomiczne skutki wojny to temat debaty, która odbyła się 30 czerwca o godz. 16.00 w Sali Senatu Uniwersytetu Warszawskiego. Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach cyklu Areopag Uniwersytetów.

Areopag Uniwersytetów to wspólna inicjatywa czterech uczelni – Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Główną ideą przedsięwzięcia jest prowadzenie debaty publicznej w przestrzeni uniwersyteckiej o wyzwaniach współczesności.

 

Tematem przewodnim drugiej edycji cyklu była wojna w Ukrainie. – Spotkanie poświęcone było tematyce wojny w Ukrainie oraz jej ekonomicznych, społecznych, militarnych i politycznych konsekwencji. Dziękuję panelistom za ważne wystąpienia, a także ciekawą dyskusję. Rektorom uczelni biorących udział w Areopagu Uniwersytów dziękuję za wsparcie tej idei. Areopag jest inicjatywą, która zbliża nasze uniwersytety i pokazuje ich bogactwo. Wierzę, że będziemy kontynuować to przedsięwzięcie – powiedział prof. Alojzy Z. Nowak, rektor UW.

 

Spotkanie zatytułowane „Ekonomiczne skutki wojny” miało miejsce 30 czerwca w Sali Senatu UW w Pałacu Kazimierzowskim, przy ul. Krakowskie Przedmieście 26/28 w Warszawie. Zapis transmisji wydarzenia można obejrzeć za pośrednictwem kanału uniwersyteckiego na YouTube >>

 

 

O ekonomicznych skutkach wojny rozmawiali: prof. Bogdan Góralczyk (UW), dr Natalia Kusa (UAM), prof. Piotr Łasak (UJ) oraz dr Piotr Rubaj (KUL). Moderatorem debaty był dr hab. Grzegorz Tchorek z Wydziału Zarządzania UW.

 

To czwarte spotkanie w drugiej edycji cyklu. Debaty dotyczące tematyki wojny w Ukrainie odbyły się: 24 czerwca 2022 roku (KUL, aksjologiczne aspekty wojny), 15 grudnia 2022 roku (UJ, prawne aspekty wojny), 9 marca 2023 roku (UAM, debata poświęcona uchodźcom).

Biogramy ekspertów
  • prof. Bogdan Góralczyk (UW) – politolog, sinolog, dyplomata, publicysta. Pracuje w Centrum Europejskim UW, dyrektor tej jednostki w kadencji 2016–2020. W latach 2003–2008 ambasador RP w Królestwie Tajlandii, Republice Filipin i Związku Myanmar (d. Birma). W latach 1991–1998 przebywał na placówce dyplomatycznej na Węgrzech. Specjalizuje się w tematyce współczesnych stosunków międzynarodowych, w tym szczególnie w zakresie globalizacji i wyzwań globalnych, Chin, Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej na arenie międzynarodowej, pozycji międzynarodowej UE i integracji europejskiej oraz problematyki węgierskiej.
  • dr Natalia Kusa (UAM) – pracuje w Zakładzie Systemów Politycznych na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM w Poznaniu. Członkini Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych. Jej zainteresowania badawcze koncentrują się wokół systemu politycznego Federacji Rosyjskiej, sposobów funkcjonowania rosyjskiej opozycji oraz nowych, nietypowych form protestu.
  • dr hab. Piotr Łasak, prof. ucz. (UJ) – pracuje w Instytucie Ekonomii, Finansów i Zarządzania Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Jego działalność badawcza, publikacyjna i dydaktyczna koncentruje się na problematyce związanej z finansami. W szczególności zajmuje się zagadnieniami z zakresu bankowości, finansów przedsiębiorstw i finansów międzynarodowych.
  • dr Piotr Rubaj (KUL) – pracownik Katedry Ekonomii Międzynarodowej Instytutu Ekonomii i Finansów Wydziału Nauk Społecznych. Specjalista w zakresie ekonomii międzynarodowej, autor publikacji dotyczących m.in. handlu międzynarodowego oraz funduszy inwestycyjnych.