Czworo naukowców związanych z Uniwersytetem Warszawskim zostało laureatami Nagrody Prezesa Rady Ministrów za 2022 rok. Dr hab. Dorotę Skowron z Obserwatorium Astronomicznego  wyróżniono za osiągnięcia będące podstawą nadania stopnia doktora habilitowanego, a trzech badaczy – dr. Wojciecha Waleriańczyka, dr. Tomasza Wąsa i dr. Dawida Ziółkowskiego – za wyróżniającą się rozprawę doktorską.

W tym roku Nagrodą Prezesa Rady Ministrów uhonorowano łącznie czterdzieści cztery osoby i jeden zespół badawczy.

Wyróżnienia są przyznawane w trzech kategoriach: za osiągnięcia w działalności naukowej, wdrożeniowej lub artystycznej, za osiągnięcia będące podstawą nadania stopnia doktora habilitowanego oraz za wyróżniającą się rozprawę doktorską.

Laureaci Nagrody Prezesa Rady Ministrów 2023 za 2022 rok z UW

W kategorii „wysoko ocenione osiągnięcia naukowe będące podstawą nadania stopnia doktora habilitowanego” nagrodę otrzymała:

• dr hab. Dorota Maria Skowron z Obserwatorium Astronomicznego przy Wydziale Fizyki – za rozprawę Badanie struktury oraz historii Drogi Mlecznej i Obłoków Magellana za pomocą klasycznych gwiazd pulsujących. Nagroda została przyznana za „oryginalną w skali światowej koncepcję wykorzystania dostępnych danych obserwacyjnych, opierającą się na własnościach różnego rodzaju gwiazd, do zbadania struktury oraz historii Drogi Mlecznej i Obłoków Magellana”.

Dr hab. Dorota Skowron jest członkiem zespołu pracującego w ramach projektu The Optical Gravitational Lensing Experiment (OGLE), który w 2019 roku stworzył unikalną, trójwymiarową mapę Drogi Mlecznej. Mapa przedstawia precyzyjny obraz naszej Galaktyki i dostarcza wielu nowych informacji dotyczących budowy i historii systemu gwiazdowego, w którym mieszkamy. Badania zostały opublikowane w amerykańskim tygodniku „Science”. Więcej informacji >>

W 2021 roku Europejska Rada ds. Badań (ERC) przyznała badaczce z UW grant na realizację projektu A MISTery of Long Secondary Periods in Pulsating Red Giants – Traces of Exoplanets? (LSP-MIST). Odkryta w jego ramach metoda mogłaby zrewolucjonizować dziedzinę wykrywania egzoplanet, umożliwiając znajdowanie pozasłonecznych układów planetarnych w dalekich zakątkach Drogi Mlecznej, a zwłaszcza w innych galaktykach, co jest niemożliwe z wykorzystaniem wyłącznie obecnie znanych technik. Więcej informacji >>

W kategorii wyróżniająca się rozprawa doktorska wyróżnienia otrzymali:

• dr Wojciech Waleriańczyk z Wydziału Psychologii – za pracę Perfekcjonizm a wybrane aspekty funkcjonowania afektywno-motywacyjnego oraz poziom wykonania w sporcie. Wyróżnienie przyznano za „bardzo oryginalny cykl badań pokazujący zarówno pozytywne, jak i negatywne korelaty perfekcjonizmu w sporcie”;
  • dr Tomasz Wąs z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki – za pracę Axiomatization of the Walk-Based Centrality Measures. Wyróżnienie przyznano za „teoretyczne modele sieci (między innymi internetowych), sformułowane w języku grafów skierowanych, i ich analizę”;
  • dr Dawid Ziółkowski z Wydziału Prawa i Administracji – za pracę Instancyjność postępowania sądowoadministracyjnego w świetle standardu konstytucyjnego i europejskiego. Wyróżnienie przyznano za „wszechstronne opracowanie modelu zaskarżania orzeczeń w sądownictwie administracyjnym, a zwłaszcza orzeczeń wojewódzkich sądów administracyjnych. Model ten może okazać się przydatny dla reformy procedury administracyjnej w Polsce”.

Pełna lista laureatów jest dostępna na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów >>