Czworo pracowników UW – dr Anna Dryblak, dr Jakub Gałęziowski, dr hab. Paweł Kowal i dr Agnieszka Witkowska-Krych – otrzymało tegoroczną Nagrodę Klio. Wyróżniono również Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego.

Nagroda Klio przyznawana jest przez Porozumienie Wydawców Książki Historycznej i Fundację Historia i Kultura za wkład w popularyzację historii i literatury historycznej. Jury ocenia publikacje w czterech kategoriach: autorskiej, monografii naukowych, edytorskiej oraz varsaviana. Lista laureatów została ogłoszona podczas otwarcia Targów Książki Historycznej w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie.

Laureaci 29. edycji Nagrody Klio z Uniwersytetu Warszawskiego:
  • dr Anna Dryblak z Wydziału Historii, za książkę Piastowskie fundacje klasztorów żeńskich w Polsce XIII wieku. Między recepcją obcych wzorców a tworzeniem oryginalnego modelu – nagroda I stopnia w kategorii monografia naukowa;
  • dr Jakub Gałęziowski z Wydziału Nauk o Kulturze i Sztuce, za książkę Niedopowiedziane biografie. Polskie dzieci urodzone z powodu wojny – nagroda II stopnia w kategorii autorskiej. W listopadzie za tę samą książkę dr Jakub Gałęziowski otrzymał Nagrodę im. prof. Tadeusza Kotarbińskiego;
  • dr hab. Paweł Kowal ze Studium Europy Wschodniej, za książkę Trauma i sława – nagroda III stopnia w kategorii autorskiej;
  • dr Agnieszka Witkowska-Krych z Wydziału Polonistyki, za książkę Dziecko wobec Zagłady. Instytucjonalna opieka nad sierotami w getcie warszawskim – wyróżnienie w kategorii varsaviana.

 

W kategorii edytorskiej przyznano nagrodę specjalną za edycję Archiwum Ringelbluma. Konspiracyjne Archiwum Getta Warszawy w trzydziestu sześciu tomach. Opracowanie przygotował Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma przy współpracy Wydawnictw Uniwersytetu Warszawskiego i Wydawnictwa DiG.

– Jest mi bardzo miło, że moja praca została tak wysoko oceniona przez grono uznanych i zasłużonych badaczy. Badania poświęcone znaczeniu żeńskich klasztorów i ich związkom z dynastią piastowską prowadzone w ujęciu porównawczym – ujmujące problem w szerszym kontekście Europy chrześcijańskiej tego okresu – pozwoliły mi wprowadzić do obiegu naukowego nowe ustalenia i wskazać nowe perspektywy badawcze – mówi jedna z laureatek dr Anna Dryblak, dodając: – Jestem bardzo wdzięczna wszystkim, od których miałam okazję się uczyć.