Uniwersytet Warszawski jest na pierwszym miejscu wśród instytucji naukowych będących beneficjentami Programu Ramowego Unii Europejskiej „Horyzont Europa”. Naukowcy z UW są zaangażowani w realizację sześćdziesięciu sześciu przedsięwzięć na łączną kwotę ponad 26 mln euro. Do tej pory Unia Europejska przyznała grantobiorcom z Polski środki w wysokości ponad 419 mln euro.

„Horyzont Europa” (HE) to największy w historii Unii Europejskiej program wspierający badania naukowe i innowacje. Jego budżet na lata 2021–2027 wynosi ponad 95 mld euro.

Krajowy Punkt Kontaktowy (KPK) Narodowego Centrum Badań i Rozwoju udostępnia na bieżąco dane dotyczące uczestnictwa poszczególnych instytucji w projektach HE. Według najnowszych danych przekazanych przez Komisję Europejską Uniwersytet Warszawski pozostaje krajowym liderem pod względem liczby realizowanych przedsięwzięć.

Uczestnictwo UW w PR UE „Horyzont Europa”*
  • udział w realizacji sześćdziesięciu sześciu dofinansowanych projektów;
  • koordynacja trzynastu dofinansowanych projektów;
  • ponad 26 mln euro otrzymanego dofinansowania.

Najwięcej przyznanych Uniwersytetowi Warszawskiemu środków (16,21 mln euro) służy realizacji projektów w filarze Excellent science (Doskonała baza naukowa). 8,37 mln euro dofinansowania przyznano na przedsięwzięcia w ramach filaru Global Challenges and European Industrial Competitiveness (Globalne wyzwania i europejska konkurencyjność przemysłowa), a 1,49 mln euro – na projekty w filarze Innovative Europe (Innowacyjna Europa).

*Zestawienie obejmuje konkursy rozstrzygnięte do 7 listopada. Statystyki nie uwzględniają czterech grantów Europejskiej Rady ds. Badań (ERC) – Consolidator Grants, które 23 listopada zostały przyznane badaczom z UW na realizację projektów naukowych. Ich łączna wartość wynosi niemal 8 mln euro. Dane nie uwzględniają również 39 projektów realizowanych przez zespoły badawcze z UW w ramach Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii (EIT), który jest częścią filaru III (Innowacyjna Europa) Programu Horyzont Europa: EIT Food, KIC, Climate, EIT Raw Materials, EIT Health oraz EIT HEI Initiative. Łączna wartość tych przedsięwzięć wynosi 6,8 mln euro.

W 2023 roku granty ERC w ramach programu „Horyzont Europa”, które zostały wliczone do zestawienia Komisji Europejskiej, otrzymało czworo naukowców realizujących projekty na UW:

• ERC Starting Grants:

– jeden na Wydziale Neofilologii – The concept of teotl: a complex approach to the principal religious category of pre-Hispanic Central Mexico (Teotl), kierowany przez dr Agnieszkę Brylak;

– jeden na Wydziale Matematyki, Informatyki i Mechaniki – Proportional Algorithms for Democratic Decisions (PRO-DEMOCRATIC), kierowany przez dr. hab. Piotra Skowrona;

• ERC Consolidator Grant w Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej im. Kazimierza Michałowskiego – Afropolis Tungul: Urban biography of a cosmopolitan African capital (Afropolis Tungul), kierowany przez prof. Artura Obłuskiego;
  • ERC Proof of Concept na Wydziale „Artes Liberales” – The Modern Argonauts: A Multicultural Educational Programme Preparing Young People for Contemporary Challenges through an Innovative Use of Classical Mythology, kierowany przez prof. Katarzynę Marciniak.

23 listopada Europejska Rada ds. Badań Naukowych ogłosiła wyniki konkursu na Consolidator Grants. Badacze z UW otrzymali wszystkie granty, jakie zostały przyznane dla naukowców z Polski. Laureatami Consolidator Grants ERC zostali:  prof. Ewa Szczurek i prof. Szymon Toruńczyk z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW, prof. Paweł Caputa z Wydziału Fizyki UW oraz prof. Magdalena Wojcieszak z Ośrodka Badań nad Migracjami UW. Więcej informacji >>

Informacje o wszystkich 32 grantach ERC przyznanych dotychczas naukowcom z UW znajdują się tutaj:

Granty Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC)