Prof. Paweł Skibiński z Wydziału Historii Uniwersytetu Warszawskiego został laureatem czternastej edycji konkursu „Książka Historyczna Roku” jako autor najlepszej książki naukowej poświęconej dziejom Polski i Polaków w XX wieku. Gala wręczenia nagród odbyła się 27 listopada.

Jury konkursu przyznało nagrody w czterech kategoriach: „najlepsza książka naukowa poświęcona dziejom Polski i Polaków w XX wieku”, „najlepsza książka popularnonaukowa poświęcona historii Polski w XX wieku”, „najlepsze wydawnictwo źródłowe poświęcone historii Polski i Polaków w XX wieku” oraz „najlepsze wspomnienia dotyczące historii Polski i Polaków w XX wieku”. Otrzymali je autorzy, których książki zostały wydane w języku polskim po raz pierwszy pomiędzy 1 stycznia 2022 roku a 28 lipca 2023 roku. Konkursowi towarzyszyło głosowanie internetowe, w ramach którego czytelnicy wybrali swoje „Książki Historyczne Roku”.

Prof. Paweł Skibiński z Wydziału Historii UW otrzymał nagrodę w kategorii „Najlepsza książka naukowa poświęcona dziejom Polski i Polaków w XX wieku” za książkę pt. Kościół wobec totalitaryzmów (1917–1989). Światowy Katolicyzm i doświadczenie Polaków.

– Bardzo się cieszę ze zdobycia tej nagrody, zwłaszcza że moja książka, która kosztowała mnie kilka lat pracy, łamie niektóre przyzwyczajenia środowiska historycznego, jeśli chodzi o konstrukcję pracy i szeroki zakres opisywanego przeze mnie zagadnienia. Tym bardziej jestem zadowolony, że jury złożone ze specjalistów doceniło tę publikację – mówi prof. Paweł Skibiński.

O książce

Publikacja autorstwa prof. Pawła Skibińskiego porusza kwestię relacji, jaka istnieje między totalitaryzmem i sferą religijną, a zwłaszcza chrześcijaństwem. Stawia pytania o to, czy wyznawanie chrześcijaństwa w ogóle, a przynależność do Kościoła katolickiego w szczególności, miały wpływ na zachowania zarówno poszczególnych ludzi, jak i całych społeczności wobec totalitarnego zła. Badacz rozważa także na łamach książki, czy polskie doświadczenie związku między antytotalitarnym oporem a religijnością jest regułą w skali całego XX wieku, a – geograficznie rzecz ujmując – całej Europy oraz świata czy może jedynie wyjątkiem wynikającym ze specyfiki kultury polskiej.

Więcej informacji o konkursie znajduje się na stronie wydarzenia >>