Tuż po tym, gdy dzwon na kampusie głównym wybił godzinę dwunastą, przed budynkiem Wydziału Prawa i Administracji rozpoczęły się uroczystości upamiętniające setną rocznicę powołania Legii Akademickiej. Pod tablicą poświęconą tej formacji zgromadzili się przedstawiciele władz stołecznych uczelni, weterani wojennych walk oraz studenci i pracownicy UW. Wydarzenie stanowiło element obchodów 100-lecia niepodległości Polski.

Mija wiek od powołania Legii Akademickiej. 6 listopada 1918 roku warszawscy studenci zorganizowali wiec akademicki przed Pałacem Kazimierzowskim. Podjęto decyzję o utworzeniu wojskowej formacji, której jednym z zadań było początkowo szkolenie ochotników w zakresie przysposobienia obronnego. Po dwudziestu dniach Legię przekształcono w regularny oddział piechoty (3 grudnia 1918 roku mianowany 36. Pułkiem Piechoty).

 

Moment powołania tej formacji postanowili po stu latach uczcić uczestnicy uroczystości zorganizowanej na kampusie głównym UW. – Gdy w 1918 roku Polska odzyskiwała niepodległość, społeczność uniwersytecka wspierała te dążenia na bardzo wiele sposobów. Dzisiaj zebraliśmy się, żeby upamiętnić wojskowy wymiar naszego uczestnictwa w odzyskaniu wolności – powiedział prof. Marcin Pałys, rektor UW, witając gości.

 

Na placu przed Collegium Iuridicum I wspominano historię utworzenia Legii Akademickiej. O wciąż żywej pamięci o wojskowych wysiłkach warszawskich studentów mówił dr hab. Tadeusz Rutkowski z Wydziału Historycznego. – Powodem powszechnego zaangażowania się młodzieży studenckiej był wybuch walk o Lwów i widoczna już klęska państw centralnych. Za tym porywem serca stanęły również murem senaty wszystkich uczelni. Powstały w listopadzie 36. Pułk Piechoty złożył przysięgę przed Józefem Piłsudskim i w dwa miesiące od swojego powstania ruszył na front – podkreślał historyk.

 

Powołanie Legii Akademickiej przedstawia rolę młodych ludzi w procesie odzyskiwania przez Polskę niepodległości. – To właśnie Legia Akademicka i powstały z niej pułk piechoty stały się symbolem patriotycznego zaangażowania polskiej młodzieży w sztafecie pokoleń, które płaciły kolejno daninę krwi i życia za niepodległość i suwerenność – powiedział prof. Sławomir Podlaski z SGGW, rozpoczynając opowieść o losach studenckiej formacji.

 

Zwieńczeniem uroczystości było złożenie kwiatów pod tablicą poświęconą Legii Akademickiej. Wśród delegacji warszawskich uczelni byli reprezentanci: UW, SGGW, PW, SGH, WUM, AWF, WAT, ChAT oraz przedstawiciel środowiska żołnierzy AK z Grupy Bojowej „Krybar”.

 

Uroczystości poświęcone stuleciu powołania Legii Akademickiej stanowiły część uniwersyteckich obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Jednym z jego elementów jest również urodzinowy koncert UW pt. „Ta nasza wolność”, który odbędzie się 18 listopada w BUW przy ul. Dobrej 56/66.

 

Więcej informacji o obchodach stulecia odzyskania niepodległości na UW>>