„University as community: students’ perceptions of participation, engagement and belonging at European higher education institutions” to raport, który powstał w ramach międzynarodowego projektu UNICOMM. Koordynatorem prac nad publikacją było Uniwersyteckie Centrum Wolontariatu UW.

Projekt UNICOMM jest realizowany przez Uniwersyteckie Centrum Wolontariatu UW. Służy zbadaniu oczekiwań i potrzeb studentów oraz pracowników uczelni. Do jego głównych celów należą identyfikacja wzorców i czynników wspierających włączanie oraz aktywne uczestnictwo osób studiujących w życiu społecznym uniwersytetu, podnoszenie ich kompetencji oraz opracowanie wytycznych dotyczących struktur organizacyjnych uczelni. Pierwszym działaniem w ramach projektu było przygotowanie ankiety, której wyniki pozwolą na analizę czynników wpływających na budowanie więzi pomiędzy osobami studiującymi a uczelnią rozumianą jako instytucja oraz społeczność.

Wyniki raportu

Podstawą raportu „University as community: students’ perceptions of participation, engagement and belonging at European higher education institutions” były odpowiedzi 465 studentów i studentek europejskich uczelni z ponad dwudziestu krajów. Obejmuje on takie zagadnienia, jak ocena sposobów wsparcia ze strony uczelni przez osoby studiujące, rodzaje oraz motywacje ich zaangażowania w działania dodatkowe na uczelni, wyzwania życia studenckiego, relacje rówieśnicze czy zarządzanie czasem.

Z raportu wynika m.in., że osoby studiujące chętnie angażują się w działania związane z uczelnią i w większości czują wsparcie ze strony swoich instytucji . Publikacja zawiera praktyczne rekomendacje ułatwiające uczelniom tworzenie przestrzeni włączających dla jak najbardziej zróżnicowanych grup studentów.

Pełen raport dostępny jest na stronie Uniwersyteckiego Centrum Wolontariatu UW>>

Na podstawie wniosków z raportu został zainicjowany program Masterclass Workshops on Community Building. Zakłada on 30 godzin warsztatów i spotkań z trenerami, facylitatorami oraz ekspertami. Program ma na celu rozwój kompetencji osób studiujących na UW oraz wypracowanie rozwiązań, które mogą wspierać wzmacnianie zaangażowania młodych osób oraz budowanie społeczności akademickiej.

Pierwsze warsztaty w ramach programu Masterclass Workshops on Community Building rozpoczną się 21 października. Więcej informacji o programie oraz harmonogram warsztatów znajduje się na stronie Uniwersyteckiego Centrum Wolontariatu >>