Prof. Maryna Viazovska z Politechniki Federalnej w Lozannie, która w 2022 roku otrzymała Medal Fieldsa, wygłosi wykład na Uniwersytecie Warszawskim. Wydarzenie odbędzie się hybrydowo w ramach cyklu wykładów „Zapytaj fizyka”.

12 lipca prof. Maryna Viazovska wygłosi na UW wykład zatytułowany „The sphere packing problem and beyond”, który będzie dotyczyć jednego z najważniejszych osiągnięć badaczki, tj. rozwiązania tzw. problemu upakowania sfer w wymiarze 8. Spotkanie odbędzie się w trybie hybrydowym. Jest to kolejne wydarzenie z serii wykładów „Zapytaj fizyka”, mających na celu popularyzację nauki. Spotkanie z prof. Maryną Viazovską jest równocześnie wykładem otwartym w ramach konferencji String Math 2022.

 

Prof. Maryna Viazovska pochodzi z Kijowa na Ukrainie. Studiowała na Uniwersytecie Narodowym im. Tarasa Szewczenki oraz w Instytucie Matematyki Narodowej Akademii Nauk Ukrainy w Kijowie. Ukończyła Uniwersytet Techniczny w Kaiserslautern, a stopień doktora otrzymała 2013 roku na Uniwersytecie w Bonn w Niemczech. Odbyła staże podoktorskie na Uniwersytecie Humboldtów w Berlinie oraz Uniwersytecie Princeton w USA, a następnie została profesorem w École Polytechnique Fédérale de Lausanne (EPFL) w Szwajcarii, gdzie od 2018 roku kieruje Katedrą Teorii Liczb.

 

Prof. Viazovska jest laureatką wielu prestiżowych nagród i wyróżnień, m.in. nagrody Salema, nagrody Matematycznego Instytutu Clay’a czy nagrody New Horizons in Mathematics. W 2019 roku otrzymała nagrodę Fermata oraz nagrodę Ruth Lyttle Satter, przyznawaną przez Amerykańskie Towarzystwo Matematyczne. W 2020 roku otrzymała nagrodę Europejskiego Towarzystwa Matematycznego.

 

5 lipca badaczka odebrała Medal Fieldsa, zwany też matematycznym Noblem, który jest przyznawany przez Międzynarodową Unię Matematyczną za wyjątkowe osiągnięcia w matematyce. Nagrody wręczane są podczas Międzynarodowego Kongresu Matematyków – największej na świecie konferencji poświęconej tej dziedzinie nauki. Prof. Viazovska jest drugą w 86-letniej historii medalu kobietą, której przyznano to wyróżnienie. Pierwszą laureatką została w 2014 roku irańska matematyczka Maryam Mirzakhani.

Wykład prof. Maryny Viazovskiej odbędzie się 12 lipca o godzinie 18.00 w sali 0.03 budynku Wydziału Fizyki przy ul. Pasteura 5.
Transmisję wydarzenia będzie można obejrzeć na kanale „Zapytaj fizyka” na YouTube.