Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (NAWA) ogłosiła wyniki kolejnej edycji programu „Welcome to Poland”. Wśród projektów, które otrzymały finansowanie, dwa zostały zgłoszone przez Uniwersytet Warszawski.

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej ogłosiła listę projektów, które otrzymają finansowanie w ramach programu „Welcome to Poland”. Środki finansowe przyznane w ramach programu pozwolą na realizację 49 projektów zgłoszonych przez 42 ośrodki naukowe prowadzące kształcenie na terenie całego kraju. Dwa z wygranych projektów zostały zgłoszone przez Uniwersytet Warszawski – Wydział Nauk Ekonomicznych oraz Welcome Point (w ramach Biura ds. Obsługi Kształcenia).

Założeniem programu „Welcome to Poland” jest umiędzynarodowienie polskich instytucji szkolnictwa wyższego i nauki poprzez finansowanie projektów związanych z budowaniem ich potencjału w zakresie umiędzynarodowienia oraz przyjmowania i obsługi zagranicznych studentów, doktorantów, kadry dydaktycznej i naukowej, a także promowanie wnioskodawców na arenie międzynarodowej, w szczególności poprzez współpracę z zagranicznymi absolwentami.

Kwota finansowania pojedynczego projektu wynosi od 100 tys. do 400 tys. zł.

Wygrane projekty powinny zostać zrealizowane pomiędzy 1 czerwca 2023 roku a 31 maja 2025 roku, a czas ich trwania powinien wynosić rok, 18 miesięcy lub 24 miesiące.

Projekty zgłoszone przez UW:
  • „Let’s make together Economics in Warsaw 2.0”

Założeniem projektu jest budowanie międzynarodowego potencjału Wydziału Nauk Ekonomicznych UW w zakresie przyjmowania i obsługi zagranicznych studentów, doktorantów, pracowników wydziału z uwzględnieniem potrzeb w perspektywie ich dłuższego pobytu w Polsce. Cel ten realizowany będzie przez utrzymanie dedykowanego punktu obsługi Welcome Point UW na WNE, który został utworzony w ramach finansowania pierwszej części projektu (nabór w 2020 roku), a także poprzez działania wzmacniające poczucie komfortu i bezpieczeństwa wydziałowej społeczności międzynarodowej (przewodnik, cykl kursów, w tym MOOC, zapewnienie profesjonalnej pomocy prawno-psychologicznej, zorganizowanie strefy relaksu) oraz inne działania promocyjne.

• „Welcome Point – Better Together”

Projekt Welcome Point obejmuje trzy moduły. Pierwszy to cykl warsztatów z kompetencji kulturowych dla pracowników Uniwersytetu Warszawskiego oraz zajęć adaptacyjnych dla studentów i doktorantów, a także działań wzmacniających integrację polskich i zagranicznych mieszkańców domów studenckich UW. Drugi z modułów to opracowanie bądź aktualizacja materiałów informacyjnych dla nowych studentów zagranicznych w języku angielskim (ulotki, przewodnik oraz film instruktażowy). Natomiast w ostatnim module przewidziano warsztaty i szkolenia dla studentów oraz doktorantów zagranicznych, podnoszące ich kwalifikacje oraz zdolność do odnalezienia się w polskim środowisku akademickim.