Dr Ewa Przedpełska-Wąsowicz z Wydziału Biologii UW znalazła się w grupie botaników, którzy jako pierwsi zbadali roślinność Islandii. O wynikach donosi pismo „PLOS ONE”.

 

Na roślinność Islandii składa się ponad czterysta gatunków. To jedna z najmniejszych ilości gatunków na terenie europejskiego kraju.

 

Badanie flory na Islandii jest wyjątkowo trudne ze względu na klimat, uniemożliwiający wędrówkę przez większość roku, oraz powierzchnię wyspy, na której występują tundry i pola lawowe. Jednak grupie polsko-islandzkich badaczy udało się określić powtarzalne wzorce rozmieszczenia flory na wyspie. Doszli oni do wniosku, że warunki geologiczne (rodzaj skały macierzystej) nie mają dużego wpływu na rozmieszczenie roślin. Inaczej jest w pozostałych krajach europejskich. Dużą rolę na umiejscowienie flory mają na Islandii natomiast temperatura i ukształtowanie terenu.

 

Szefem grupy badawczej jest dr Paweł Wąsowicz z Islandzkiego Instytutu Historii Naturalnej. W pracach uczestniczyli także dr Hordur Kristinnsson z IIHN, dr Andrzej Pasierbiński z Wydziału Biologii Uniwersytetu Śląskiego.

 

Treść pionierskiego artykułu o fitogeografii Islandii dostępna jest tutaj.