Kiedy wysyłają maile lub oglądają filmy w internecie, ich komputery wykonują obliczenia potrzebne astrofizykom. Takich osób jest 6631. Na tym polega przedsięwzięcie „Universe@home”.

– Projekt pozwala ludziom niezwiązanym z nauką użyczyć swoich komputerów do badań naukowych w czasie, w którym na nich nie pracują, tzn. nie wykorzystują ich siły obliczeniowej, np. gdy e-mailują lub oglądają coś w internecie – mówi prof. Krzysztof Belczyński, kierownik grupy pracującej w Obserwatorium Astronomicznym UW.

 

Żeby stworzyć symulacje pokazujące wybuchy supernowych albo policzyć miliony gwiazd, tych istniejących dziś, i tych sprzed 12 milionów lat – kiedy to powstawały pierwsze z tych obiektów, potrzebna jest duża moc obliczeniowa. Jeden komputer wyliczałby ewolucję galaktyki kilka lat, tysiącom komputerów zajmuje to nawet miesiąc.

 

Dużej mocy mogą dostarczyć tysiące komputerów. – Odbywa się to bez żadnego wysiłku internautów: po tym, jak raz zamontują oprogramowanie, ich komputery same wiedzą, kiedy można coś u nich policzyć. I to robią. Same wysyłają nam z powrotem dane obliczeń – tłumaczy prof. Belczyński.

 

Uczestnictwo jest dla internautów bezpieczne. Oprogramowanie można pobrać za darmo na stronie przedsięwzięcia http://universeathome.pl/universe/.

 

– W tym momencie używamy tego projektu do badań układów rentgenowskich: są to układy podwójne gwiazd, które zawierają czarną dziurę pochłaniającą materię z gwiazdy towarzysza. Taka akrecja materii daje emisję w promieniowaniu X (rentgenowskim). Próbujemy wyjaśnić, jak takie najjaśniejsze układy (ULX: Ultra-luminous X-ray sources) powstają. Jest to dotąd nierozwiązany problem w astrofizyce – opisuje prof. Krzysztof Belczyński.

 

Przedsięwzięcie „Universe@home” uczestniczyło w zawodach organizowanych przez społeczność wolontariuszy działających przy podobnych pracach wykorzystujących platformę BOINC (służącą pracom obliczeniowym na komputerach osób prywatnych). – Nasz projekt zakwalifikował się już dwa razy i był jednym z najmłodszych zakwalifikowanych do tego typu zawodów. Świadczy to o tym, że Universe@Home jest uznany za wartościowy i obiecujący projekt przez osoby związane z tego typu obliczeniami rozproszonymi – opisuje Grzegorz Wiktorowicz, główny wykonawca.

 

Na stronie http://boincstats.com, która grupuje projekty obliczeń rozproszonych z całego świata, uniwersyteckie doświadczenie zajmuje 26 miejsce pod względem popularności (na 92).