DELab UW rozpoczyna nowy cykl wykładów „DELab Talks”, które będą się odbywały w każdą środę. Pierwszy wykład pod tytułem „Między utopią a dystopią. Miasto przyszłości jako problem poznawczy” wygłosi Edwin Bendyk.

 

O przyszłości miast zadecydują złożone oddziaływania między takimi czynnikami, jak rozwój technologii, przemiany struktury społecznej, dynamika geopolityczna i gospodarcza oraz przekształcenia środowiska i klimatu. Edwin Bendyk proponuje, by przyjrzeć się mieszkańcom przyszłych miast ich własnymi oczami, zbadać ich zmieniającą się podmiotowość i potrzeby, a także formy artykulacji indywidualnych i zbiorowych tożsamości (wyrażających się w rozmaitych działaniach: w kulturze, w aktywności gospodarczej i w walce o władzę nad przestrzenią). Koncentrując się na ludziach, będzie jednak unikał humanistycznego sentymentalizmu. W analizie proponuje zastosowanie perspektywy posthumanistycznej, uwzględniającej fakt, że zmieniająca się podmiotowość rozwija się w większym systemie biotechnologicznym, którego emanacją jest miasto.

 

Spotkanie odbędzie się 18 lutego o godz. 16 w Bibliotece Uniwersyteckiej przy ul. Dobrej 56/66 w sali 315 na III piętrze (wjazd windą przy głównym wejściu do części bibliotecznej, następnie do końca korytarza i na prawo).

Edwin Bendyk dziennikarz, publicysta, pisarz, nauczyciel akademicki związany z DELab UW, gdzie tworzy program badawczo-rozwojowy „Miasto przyszłości”. Współpracuje też z Collegium Civitas, prowadząc Ośrodek Badań nad Przyszłością. Kieruje działem nauki w tygodniku „Polityka”. Zajmuje się problematyką cywilizacyjną, kwestiami modernizacji, ekologii i rewolucji cyfrowej. Od 2010 r. realizuje wspólnie z Narodowym Centrum Kultury projekt badawczo-seminaryjny „Kultura i rozwój”, od 2005 r. w Centrum Nauk Społecznych PAN prowadzi seminarium o nowych mediach. Opublikował cztery książki: „Zatruta studnia. Rzecz o władzy i wolności”, „Antymatrix. Człowiek w labiryncie sieci”, „Miłość, wojna, rewolucja. Szkice na czas kryzysu” oraz „Bunt Sieci”. W 2014 r. opublikował wspólnie z Jackiem Santorskim i Witoldem Orłowskim książkę „Jak żyć w świecie, który oszalał”. Jest członkiem Polskiego PEN Clubu, uczestniczy w ruchu społecznym „Obywatele Kultury”.