Narodowe Centrum Badań i Rozwoju rozstrzygnęło XI edycję programu Lider. Wśród laureatów jest dr Klaudia Dębiec-Andrzejewska z Wydziału Biologii UW, autorka projektu „Opracowanie bionawozów przeznaczonych do poprawy jakości biologicznej gleb”. NCBR przyznało jej 1,5 mln zł. Wyniki jej badań mogą znaleźć zastosowanie w rolnictwie oraz remediacji i rekultywacji środowiska.

Dr Klaudia Dębiec-Andrzejewska pracuje na Wydziale Biologii, w Zakładzie Mikrobiologii i Biotechnologii Środowiskowej. W latach 2017-2019 realizowała projekt „Wpływ bioaugumentacji gleby bakteriami utleniającymi arsen na zmianę struktury i aktywności mikroorganizmów glebowych w kontekście ich oddziaływania z metalofitami”, finansowany przez Narodowe Centrum Nauki w ramach XII edycji programu Preludium.

Celem prac, które badaczka prowadzić będzie dzięki dofinansowaniu NCBR, jest opracowanie bionawozów przeznaczonych do poprawy jakości biologicznej gleb. – Skład oraz aktywność mikrobioty glebowej [ogół mikroorganizmów występujących w danym siedlisku] odgrywa kluczową rolę zarówno w kontekście promowania wzrostu roślin, jak i oceny potencjału remediacyjnego gleb zanieczyszczonych. Jednym ze sposobów na poprawę kondycji mikrobiomu glebowego jest ich właściwe nawożenie, a obecnie stosowana suplementacja gleby w składniki odżywcze wydaje się być niewystarczająca – wyjaśnia dr Dębiec-Andrzejewska. – Z tego powodu, poszukiwane są produkty nawozowe o działaniu stymulującym aktywność mikrobioty glebowej, co miałoby pozytywny wpływ zarówno na kondycję roślin, jak i efektywność bioremediacji zanieczyszczonych gruntów – dodaje.

Badaczka zamierza wytworzyć niskonakładowe oraz bezpieczne dla środowiska biokomponenty organiczne, które stymulowałyby aktywność mikrobioty glebowej. Biokomponenty miałyby postać metabolitów bakteryjnych – syderoforów. Stanowiłyby element poprawiający jakość dostępnych obecnie na rynku nawozów płynnych.

– W ramach projektu planuję wytworzyć dwa niezależne bionawozy: pierwszy z nich będzie przeznaczony do promowania wzrostu roślin, drugi zaś do zwiększania efektywności bioremediacji zanieczyszczonych gleb – zapowiada laureatka.

W ramach projektu dr Dębiec-Andrzejewska zamierza m.in. opracować technologię wytwarzania syderoforów, skomponować skład bionawozów, przeanalizować ich stabilność fizyczną i chemicznej oraz sprawdzić ich działanie w różnego typu testach. Badaczka planuje także skonstruować prototypową instalację przeznaczoną do produkcji bionawozów oraz przeprowadzić analizę przygotowującą wejście opracowanych produktów na rynek. – Efektem końcowym mojego projektu będzie wytworzenie multifunkcjonalnych biokomponentów oraz bionawozów, mających zastosowanie w rolnictwie oraz w branży remediacji i rekultywacji środowiska – mówi dr Dębiec-Andrzejewska.

Do XI edycji konkursu Lider swoje projekty zgłosiły 253 osoby. Do II etapu dopuszczono autorów 122 wniosków. Granty otrzymało 60 naukowców. Ich projekty dofinansowano na łączną kwotę 84 761 494 mln zł. Lista laureatów dostępna jest na stronie NCBIR >>