Pracownicy i doktoranci UW mogą skorzystać z bezpłatnych badań na obecność przeciwciał przeciw wirusowi SARS-CoV-2. Testy można wykonać od 29 czerwca do 28 sierpnia.

16 czerwca prof. Marcin Pałys, rektor UW, w komunikacie do społeczności uczelni, zapowiedział przeprowadzenie na uniwersytecie bezpłatnych testów na obecność przeciwciał w kierunku koronawirusa. 24 czerwca podpisano umowę z firmą Warsaw Genomics Laboratorium Analiz Genetycznych, która przeprowadzi badanie przeciwciał w celu identyfikacji osób, które przebyły zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2. Będą mogli z nich skorzystać pracownicy i doktoranci UW.

Mając świadomość, jak ważną rolę w ograniczaniu ryzyka zakażeń mają badania na obecność przeciwciał koronawirusa, podjęliśmy starania w celu umożliwienia przeprowadzenia takich testów wśród społeczności Uniwersytetu. Wkrótce członkowie naszej akademickiej wspólnoty będą mogli poddać się bezpłatnym badaniom na obecność przeciwciał (w klasach IgM oraz IgG) przeciw koronawirusowi SARS-CoV-2 – prof. Marcin Pałys, rektor UW.

Przeciwciała IgM i IgG

Badania będą wykonywane w dwóch klasach: IgM oraz IgG, metodą, która gwarantuje ponad 98,5% poprawność wyników. – W odróżnieniu od szybkich testów „kasetkowych” badanie w laboratorium charakteryzuje się wysoką czułością i swoistością, i jest jedynym rekomendowanym badaniem serologicznym – wyjaśnia dr hab. n. med. Anna Wójcicka, współzałożycielka Warsaw Genomics.

 

Badanie przeciwciał w klasie IgG powinno dać odpowiedź, czy osoba chorowała na COVID-19, a tym samym czy nabyła odporność. Obecność przeciwciał chroni od zakażenia, nie wiadomo jednak przez jak długi czas.

 

Badanie przeciwciał IgM służy do identyfikacji osób, które zetknęły się z wirusem nie krócej niż w trakcie ostatnich 2-3 tygodni przed pobraniem surowicy. Jeśli w krwi wystąpią przeciwciała IgM istnieje duże prawdopodobieństwo, że pacjent jest zarażony koronawirusem i może zarażać innych.

 

Jak wykonać badanie – procedura

Do wykonania badania potrzebna jest próbka 2 ml krwi. Punkt pobrań znajdować się będzie na Kampusie Ochota, w budynku Centrum Sportu i Rekreacji, w osobnym pomieszczeniu, z niezależnym wejściem.

Badanie przeciwciał nie służy do diagnostyki aktywnego zakażenia. Dla bezpieczeństwa pracowników UW bardzo ważne jest, aby do Punktu Pobrań nie zgłaszały się osoby z objawami infekcji lub po kontakcie z osobą zakażoną – mówi lek. Małgorzata Kiljańska, dyrektor usług medycznych Warsaw Genomics.

  • Kod rabatowy, który uprawnia pracowników i doktorantów UW do wykonania bezpłatnych badań, można pobrać ze strony covid.uw.edu.pl.
  • Po otrzymaniu kodu rabatowego należy zarejestrować zlecenie na badanie na stronie warsawgenomics.pl/badaniadlauw. Po prawidłowej rejestracji na podany adres mailowy zostanie wysłany link, który pozwoli na umówienie się na konkretną datę i godzinę pobrania.
  • Badania wykonywane będą w dni robocze od 29 czerwca do 28 sierpnia (włącznie) od godz. 8 do 18. Do punktu pobrań należy przyjść w maseczce ochronnej, zabrać dokument tożsamości oraz numer zlecenia badania, który zostanie wygenerowany w trakcie rejestracji. Nie trzeba być na czczo.
  • Wynik testu będzie dostępny w trakcie czterech dni na stronie: wyniki.warsawgenomics.pl.