Pracownicy Wydziału Geologii UW zakończyli badania terenowe w centralnym i północnym Wietnamie. Interpretacja uzyskanych wyników prac badawczych pozwoli na określenie wieku procesów wulkanicznych, scharakteryzowanie mechanizmów depozycji serii wulkanoklastycznych, określenie warunków depozycji w jeziorach towarzyszących stożkom wulkanicznym, jak również interpretację wpływu aktywnego wulkanizmu na zmiany klimatu.

Na przełomie listopada i grudnia geolodzy z UW, we współpracy z wietnamskimi badaczami, uczestniczyli w projekcie badawczym w północnym i centralnym Wietnamie. W pierwszej fazie badań pobrano próbki na północy kraju, które pozwolą m.in. na przeprowadzenie analizy paleontologicznej oraz interpretację klimatu, jaki panował na tym obszarze ponad 25 mln lat temu.

Kolejny etap badań był związany z realizacją projektu „Relacja serii wulkanoklastycznych wyspy Ly Son do rozwoju kenozoicznego wulkanizmu bazaltowego ryftu Song Ba (centralny Wietnam)”. Podczas prac na wyspie Ly Son, znajdującej się na Morzu Południowochińskim, udokumentowano profile skał wulkanoklastycznych, pobrano próbki bazaltów, diatomitów oraz mułowców, zarówno z wyspy, jak również z rejonu Tuy Hoa, Pleiku i Kom Tum.

Wydział Geologii UW od wielu lat współpracuje z jednostkami badawczymi w Wietnamie, takimi jak: Institute of Geophisics and Marine Geology (IGMG), Vietnam Institute of Geoscienses and Mineral Resources (VIGMR) oraz Institute of Geological Sciences (IGS). W ostatnim czasie współpraca ta została poszerzona, m.in. o wspólnie prowadzone prace doktorskie czy projekty badawcze. Rozwija się również inicjatywa utworzenia naukowej polsko-wietnamskiej stacji badawczej.

Badania prowadzili naukowcy z UW: prof. Anna Wysocka, dr hab. Ewa Durska, dr Nguyen Cuoc Cuong oraz doktoranci: Anna Filipek, Radosław Staniszewski, Do Van Thang. Stronę wietnamską reprezentowali: dr Phan Dong Pha (IGMG), dr Nguyen Van Tuan, Dung Pham Ngoc (VIGMR) oraz Hoang Van Tha (IGS).