W 2022 roku Wydział Geologii UW obchodzi 70-lecie swojego istnienia. Z tej okazji jednostka zorganizowała m.in. wydarzenia popularyzujące geologię: siedem jubileuszowych wycieczek, sympozja, warsztaty i wykłady.

Tradycje geologiczne na uczelni sięgają początków Uniwersytetu Warszawskiego, zaś Wydział Geologii jako samodzielna jednostka powstał w 1952 roku. Pierwszym dziekanem został prof. Edward Passendorfer.

Powołanie jednostki było związane z koniecznością kształcenia kadr potrzebnych do odbudowy kraju po zniszczeniach II wojny światowej. Absolwenci mieli wykształcić się w poszukiwaniu złóż surowców naturalnych, określaniu warunków geologicznych dla różnych inwestycji infrastrukturalnych, mieszkaniowych i wodnych. Mieli też zdobyć umiejętność badania zasobów wód podziemnych i określania lokalizacji ujęć wody.

Na wydziale funkcjonuje obecnie dziewięć katedr oraz trzy laboratoria. W strukturach wydziału działa też Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej, które znajduje się na obszarze nieczynnego kamieniołomu Korzecko koło Chęcin w Górach Świętokrzyskich. Geolodzy prowadzą tam badania, a studenci nauk o ziemi biorą udział w zajęciach terenowych.

Na Wydziale Geologii kształcenie odbywa się na dwóch kierunkach: geologii stosowanej oraz geologii poszukiwawczej. Naukowcy rozwijają obecnie wszystkie obszary geologii: od geologii stratygraficznej, paleontologii przez sedymentologię, geologię klimatyczną i strukturalną, petrologię, geochemię, mineralogię po geologię złożową, hydrogeologię, geologię inżynierską i środowiskową.

Jubileusz okazją do popularyzacji nauki

Obchody jubileuszu 70-lecia wydziału obejmowały wydarzenia popularyzujące geologię. Były to zajęcia i pokazy odbywające się w ramach Dnia Odkrywców Kampusu Ochota oraz Festiwalu Nauki, warsztaty edukacyjne, Dzień Przedsiębiorcy, a także siedem wycieczek terenowych na 70-lecie wydziału. Tematy wycieczek dotyczyły m.in.: stanowiska paleontologicznego Owadów-Brzezinki, Skarpy Warszawskiej i jej hydrogeologicznych aspektów, wyzwań geologicznych związanych z budową warszawskiego metra czy geoekosystemów Puszczy Kampinoskiej.

25 listopada odbyła się uroczysta sesja jubileuszowa „Geologia na UW – wiedza, doświadczenie, nowoczesność”. W trakcie spotkania absolwenci Wydziału Geologii przedstawili możliwości pracy i kariery po studiach geologicznych, opowiedzieli o swoich doświadczeniach zawodowych, a także wspomnieniach ze studiów. Tego dnia odbył się też wernisaż wystawy „70 lat Wydziału Geologii”, która jest prezentowana w Muzeum Geologicznym im. Stanisława Józefa Thugutta. Z okazji jubileuszu wydano ponadto Księgę Pamiątkową Absolwentów Wydziału Geologii UW.

Więcej o obchodach jubileuszu można przeczytać na stronie Wydziału Geologii.