Ponad 23 mln zł zebrali naukowcy z Uniwersytetu w konkursach Maestro 6, Harmonia 6 i Sonata bis 4 Narodowego Centrum Nauki na finansowanie badań podstawowych.

 

NCN powstał pięć lat temu po to, by wspierać prace eksperymentalne lub teoretyczne podejmowane w celu zdobycia nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów.

 

W ostatnich konkursach grantowych NCN dofinansowanych zostało 18 prac powstających na Uniwersytecie Warszawskim.

 

Konkurs Maestro 6 jest skierowany do doświadczonych naukowców, którzy prowadzą pionierskie badania prowadzące do odkryć naukowych. Wśród 14 autorów zwycięskich wniosków znalazło się dwóch pracowników UW. Jeden z nich to prof. Andrzej Udalski z Wydziału Fizyki. Na przedsięwzięcie ”OGLE-IV: największy przegląd zmienności nieba” otrzymał prawie 4 mln zł. Jest to najwyższa kwota, jaką przyznało w tym konkursie NCN. Prestiżowy program obserwacyjny OGLE jest prowadzony w stacji w Las Campanas w Chile, w jednej z najlepszych lokalizacji astronomicznych na świecie. W czasie jego trwania astrofizycy z UW odkryli ok. 30 planet pozasłonecznych oraz setki tysięcy nieznanych dotąd gwiazd zmiennych.

 

Harmonia 6 to konkurs dla uczestników międzynarodowych przedsięwzięć. W sumie wyróżnionych zostało tu 51 prac, w tym sześć z UW. Trzy z nich dotyczą wykopalisk archeologicznych w Albanii, Peru i nad Morzem Czerwonym.

 

Dla osób chcących założyć własny zespół badawczy jest przeznaczony konkurs Sonata bis 4. Centrum dofinansuje powstanie 57 takich grup, wśród których dziesięć utworzy się na UW. Uniwersyteckie zespoły będą zajmować się np. eurolektem, czyli unijną terminologią w języku polskim oraz nepalskimi manuskryptami.

 

We wszystkich konkursach złożono 920 wniosków, zaś finansowanie na łączną kwotę niemal 171 mln zł otrzymało 13,3% spośród nich. Pieniądze dotrą do 122 naukowców.