31 stycznia pracę na stanowisku kanclerza, po 24 latach, zakończył Jerzy Pieszczurykow. – Podczas jego lat pracy Uniwersytet zmienił się na lepsze – podkreśla prof. Alojzy Z. Nowak, rektor UW. Od 1 lutego obowiązki kanclerza pełni Robert Grey, dotychczasowy dyrektor ds. komunikacji i relacji zewnętrznych oraz pełnomocnik rektora ds. rozwoju i współpracy.

Jerzy Pieszczurykow, z wykształcenia magister inżynier budownictwa na Politechnice Warszawskiej, ukończył studia podyplomowe na Wydziale Prawa i Administracji UW. Pracę na Uniwersytecie Warszawskim rozpoczął 1 stycznia 1998 r. – W ciągu 24 lat pracy na UW kanclerz Pieszczurykow przyczynił się do wielu pozytywnych zmian w funkcjonowaniu UW – mówi prof. Alojzy Z. Nowak, rektor UW.

Zespół rektorski oraz członkowie Senatu UW złożyli podziękowania kanclerzowi za lata pracy na rzecz UW na posiedzeniu, które odbyło się 19 stycznia.

Kanclerz Pieszczurykow dziękując władzom rektorskim i dziekańskim, podsumował oraz omówił najważniejsze działania inwestycyjne, rewitalizację obiektów uczelni, telefonizację i inne przedsięwzięcia, w które zaangażowana była także administracja.

– Składam gorące podziękowania wszystkim pracownikom administracji centralnej za wspólną pracę, pełną wyzwań, ale też znaczących osiągnięć. Zbudowaliśmy sprawne zespoły, w których klarownie określone zostały obowiązki i kompetencje, co ułatwiło działanie i było pomocne przy stale rosnących oczekiwaniach. Jestem przekonany, że większość z nas odczuwa satysfakcję z własnych osiągnięć, ale także z nieprzerwanego rozwoju Uniwersytetu Warszawskiego – mówił Jerzy Pieszczurykow.

Kanclerz kieruje administracją ogólnouniwersytecką, odpowiada przed rektorem oraz corocznie składa mu sprawozdanie ze swojej działalności. Zgodnie ze Statutem UW kanclerza wyłania się w drodze konkursu. Do konkursu ogłoszonego w listopadzie 2021 r. zgłosiło się dwóch kandydatów. W rezultacie przeprowadzonego konkursu wyłoniony został Robert Grey, dotychczasowy dyrektor ds. komunikacji i relacji zewnętrznych oraz pełnomocnik rektora ds. rozwoju i współpracy.

Wcześniej Robert Grey pracował m.in. w Ministerstwie Spraw Zagranicznych jako podsekretarz stanu ds. dyplomacji ekonomicznej, Ameryk, Azji i Pacyfiku RP. Pracował również w ONZ w Nowym Jorku, gdzie zajmował się budową partnerstw i resource mobilization. Robert Grey specjalizuje się w partnerstwie publiczno-prywatnym na styku innowacji nauki, biznesu i przedsiębiorczości. Ukończył studia na University of Massachusetts i na New School University w Nowym Jorku. Ukończył wiele programów w zakresie zarządzania i przywództwa, m.in. Oxford Leadership Programme w Saïd Business School University of Oxford, Artificial Intelligence w Massachusetts Institute of Technology Sloan School of Management.