Sześć ośmioosobowych grup, dwadzieścia cztery szachownice i symultana z arcymistrzem. Druga edycja Turnieju Szachowego o Puchar Rektora UW rozpocznie się 1 lutego i potrwa do 6 lutego. Zawody zostaną rozegrane w kompleksie sportowym w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie.

Od 1 do 6 lutego odbędzie się II Turniej Szachowy o Puchar Rektora Uniwersytetu Warszawskiego. Do udziału w tegorocznej edycji zgłosiło się 51 zawodników (43 mężczyzn i 8 kobiet) w różnym przedziale wiekowym. Najstarszy zawodnik ma 59 lat, najmłodszy 9. W zawodach wezmą udział zarówno sportowcy znajdujący się w międzynarodowym rankingu FIDE (ELO), dla których turnieje zostaną rozegrane tempem 90 minut + 10 sekund za każde posunięcie, jak i z rankingiem Polskiego Związku Szachowego, dla których ustalone tempo to 50 minut + 30 sekund.

– Zawodnicy będą rywalizować w ośmioosobowych grupach, a turnieje zostaną rozegrane w systemie kołowym, czyli każdy uczestnik zagra kolejno ze wszystkimi przeciwnikami z danej grupy – mówi dyrektor turnieju GM Marcel Kanarek.

Pierwsza z siedmiu zaplanowanych potyczek szachowych rozpocznie się we wtorek 1 lutego o godzinie 17.00 w kompleksie sportowym BUW na poziomie -1. W spotkaniu mogą uczestniczyć kibice, dla których została przygotowana specjalna przestrzeń zgodnie z aktualnymi wytycznymi sanitarnymi Ministerstwa Zdrowia. W zgromadzeniu może wziąć udział maksymalnie sto osób.

Symultana z arcymistrzem

Imprezą towarzyszącą głównemu wydarzeniu będą Mistrzostwa Polski w Rozwiązywaniu Zadań Szachowych, które odbędą się 5 i 6 lutego w tym samym miejscu. Udział w wydarzeniu zapowiedzieli już mistrzowie świata w tej dyscyplinie: GM Piotr Murdzia, GM Kacper Piorun, GM Piotr Górski i GM Danila Pavlov (Rosja). – Mistrzostwa Polski mają charakter otwarty, dlatego mogą w nich brać udział także zawodnicy z zagranicy – dodaje Marcel Kanarek. W tych zawodach weźmie udział pięciu arcymistrzów.

Ostatniego dnia rozgrywek, po zakończeniu całego turnieju i wręczeniu nagród, będzie można rozegrać symultanę z arcymistrzem szachowym w szachach klasycznych i solvingu. GM Kacper Piorun to były student i wielokrotny reprezentant UW w Akademickich Mistrzostwach Polski. Jest pierwszym polskim szachistą, który otrzymał dwa tytuły arcymistrzowskie.

W symultanie mogą wziąć udział wszyscy zainteresowani. Bezpłatne zapisy będą prowadzone na karcie przy stoliku sędziowskim podczas trwania zawodów.

Szczegółowy harmonogram drugiej edycji turnieju wraz z regulaminem znajduje się na stronie:

www.chessmanager.com/.

Zwycięzca armagedonu

W ubiegłorocznej edycji udział wzięło 48 zawodników, w tym studenci prowadzonych na Uniwersytecie Warszawskim grup szachowych. W turnieju A zwyciężył student trzeciego roku informatyki i ekonometrii UW Mateusz Kubiński. – Mateusz wygrał w tzw. armagedonie, czyli dogrywce o pierwsze miejsce – mówi Marcel Kanarek. – Najmłodszy siedmioletni uczestnik wygrał w turniejowej grupie D – dodaje.

Sukces szachistów z UW

Pod koniec ubiegłego roku studenci i doktoranci UW zajęli drugie miejsce w rozgrywkach Collegiate Chess League, światowej lidze szachowej szkół wyższych. W finale zmierzyli się z drużyną University of Chicago.

Więcej na ten temat można przeczytać w piśmie uczelni „UW” (pdf, s. 31) >>