Dostępne jest elektroniczne wydanie nowego numeru pisma uczelni. W środku m.in. o jedynych w Polsce studiach polskiego języka migowego i zapotrzebowaniu na migających specjalistów, zwyczajach świątecznych Finów, zespole szachistów z UW, którzy wygrali z drużyną MIT, a także kwiatach, które potrafią kłamać.

Na okładce wykorzystano tę samą grafikę, która w grudniu pojawiła się w czasopiśmie naukowym „Nature”. Ilustracja prezentuje artystyczną wizję jonu otoczonego ultrazimnymi atomami i dotyczy sukcesu zespołu dr. hab. Michała Tomzy z UW, który wraz z naukowcami z Uniwersytetu we Fryburgu jako pierwszy zaobserwował rezonanse Feshbacha pomiędzy pojedynczym jonem i ultrazimnymi atomami. Na ostatniej okładce znajduje się także zdjęcie wnętrza układu doświadczalnego w wysokiej próżni.

 

Pismo uczelni nr 4/101 (pdf)

 

Wywiad z prorektorem

W tym numerze zakończył się cykl wywiadów z zespołem rektorskim UW. Ostatnią rozmowę dr Anna Modzelewska, rzeczniczka UW, przeprowadziła z prof. Samborem Gruczą, prorektorem UW ds. współpracy i spraw pracowniczych. Prof. Grucza mówi m.in. o wprowadzeniu na UW PPK, organizacji punktu szczepień, planach wprowadzenia elektronicznego obiegu faktur, ocenie okresowej pracowników, a także o tym, czym dla niego jest lingwistyka i jaki sport uprawia od 25 lat („Szersza perspektywa”, s. 2).

 

Trzy nowości

W numerze 4/101 pojawiły się nowe rubryki: w dziale „Kalejdoskop” znajdują się teraz również informacje dotyczące szkolnictwa wyższego i badań naukowych, które prowadzone są na innych uczelniach na świecie. Można przeczytać o zmianach w egzaminach wstępnych na czołowych amerykańskich uniwersytetach, o tym, jak uczelnie funkcjonują w czasie pandemii czy o sztucznej inteligencji, która uczy się matematyki („Świat”, s. 8).

 

Od tego numeru na łamach pisma uczelni „UW” pojawiać się będzie także cykl „Nauka w minutę?”. Jego autorem jest Jacek Sztolcman z Centrum Współpracy i Dialogu, który pisać będzie o tym, jak można promować naukę i dlaczego warto to robić („Ludzie od zadawania pytań”, s. 30). Nowością jest także rubryka sportowa, w której publikowane będą informacje o sukcesach sportowych z ostatnich miesięcy. Tym razem opisujemy sukcesy w szachach, judo, futsalu, piłce wodnej i ręcznej („Sport”, s. 31).

 

Kto słucha progresywnego rocka?

Pięć stron przeznaczono na opis laureatów najważniejszych nagród FNP i NCN: prof. Cezarego Cieślińskiego z Wydziału Filozofii UW, prof. Jacka Jemielitego z CeNT UW, dr. Pawła Polkowskiego z CAŚ UW oraz dr. hab. Michała Tomzy z Wydziału Fizyki UW. Tym razem oprócz przedstawienia ich dorobku naukowego artykuł zawiera informacje o zainteresowaniach pozanaukowych laureatów (rock progresywny, ultramaratony, dzieje Chin czy gry strategiczne) oraz opinie ich współpracowników („Pasja i determinacja”, s. 13).

 

Spis treści

O czym są pozostałe artykuły? Maria Cywińska pisze o procesie rekrutacji pracowników administracyjnych („Gdy praca szuka człowieka”, s. 29), dr Marcin Trepczyński mierzy się z obsesją herbacianą („Obsesja herbaciana”, s. 28), dr hab. Robert Gawkowski opisuje losy wnuków króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, którzy studiowali na UW („Potomkowie króla”, s. 34), prof. Małgorzata Stpiczyńska udowadnia, że storczyki potrafią kłamać („Kwiaty kłamią”, s. 24), a Marianna Darżynkiewicz-Wojcieska, że niektóre z nich można jeść („Zima pachnie cytrusami”, s. 27). W numerze także o świątecznym saunowaniu Finów („Czy są tu jakieś grzeczne dzieci”, s. 20) i unikatowym kierunku na UW, który kształci migających specjalistów („Studia na migi”, s. 22).

 

Wydanie papierowe dostępne będzie w styczniu, m.in. w Pałacu Kazimierzowskim oraz Auditorium Maximum na kampusie UW przy Krakowskim Przedmieściu.