Debaty, spotkania, dyskusje, lekcje, warsztaty, gry miejskie, wystawy – to wszystko stanie się udziałem uczestników warszawskiego Festiwalu Nauki. Wydarzenie odbywa się w tym roku po raz 23. i potrwa od 20 do 29 września. Jednym z jego współorganizatorów jest Uniwersytet Warszawski.

Festiwal Nauki to organizowany od 1997 roku cykl spotkań i warsztatów, w ramach których badacze prezentują szerokiej publiczności osiągnięcia świata nauki. Dzieli się na dwie główne części. Jedna ma formę festiwalowych lekcji przeznaczonych dla uczniów z zarejestrowanych w programie szkół. Druga to seria otwartych imprez. Wśród nich znajdują się różnego rodzaju wydarzenia dostępne dla każdego zainteresowanego nauką, w tym m.in.: wykłady, debaty, kluby dyskusyjne, warsztaty w laboratoriach i pracowniach, wycieczki terenowe, imprezy dla dzieci.

Organizatorzy festiwalu przygotowali siedem debat głównych, których tematyka koncentruje się w tym roku wokół takich kwestii jak tworzenie prawa, Okrągły Stół w oczach uczestników i klimat.

Spośród 400 spotkań otwartych UW jest organizatorem ok. 160. W ofercie znajdują się m.in.:

• kluby dyskusyjne w formie wykładów, debat, warsztatów lub pokazów, np.:
    • „Metamateriały – poprawianie natury” organizowany przez Wydział Fizyki,
    • „Białoruś, Litwa, Polska Stanisława Moniuszki w rysunkach Czesława Moniuszki” organizowany przez Wydział Lingwistyki Stosowanej,
    • „Jak pracuje nowoczesne laboratorium? Wycieczka od genu do białka” organizowany przez Wydział Chemii,
    • „Pasticcio. Sposoby przygotowania atrakcyjnych oper” organizowany przez Instytut Muzykologii,
    • „Widzicie go: jak idzie z książką w ręku? O Stanisławie Wyspiańskim – artyście książki” organizowany przez Bibliotekę Uniwersytecką w Warszawie;
  • spotkania dla dzieci i młodzieży w formie wykładów, pokazów, konkursów lub wystaw, np.:
    • „Odkryj Meksyk. Meksyk dla dzieci” organizowane przez Ośrodek Studiów Amerykańskich,
    • „Naukowy weekend z kampusem Ochota” organizowane przez Wydział Fizyki,
    • „Jak słuchać filmu, czyli analizy słuchowe muzyki filmowej” organizowane przez Instytut Muzykologii,
    • „Piknik Geologiczny” organizowane przez Wydział Geologii;
  • Wieczory z Nauką w formie wykładów, pokazów, gier edukacyjnych lub zwiedzania pracowni naukowych, np.:
    • „Obserwacje zjawisk atmosferycznych i procesów klimatycznych” organizowany przez Wydział Fizyki,
    • „Czy mniej lub bardziej szlachetne kamienie mogą uzdrawiać?” organizowany przez Wydział Geologii;
  • spotkania weekendowe w formie wykładów, warsztatów, wycieczek naukowych lub konkursów, np.:
    • „Zwiedzanie Warszawskiego Cyklotronu” organizowane przez Środowiskowe Laboratorium Ciężkich Jonów,
    • „Opowieść o Szlachetnym Inkunabule – tajemniczym herosie Westeros, Śródziemia i Hogwartu” organizowane przez Bibliotekę Uniwersytecką w Warszawie,
    • „Historia złamania szyfru Lorenza” organizowane przez Wydział Matematyki, Informatyki i Mechaniki,
    • „(Neuro)nauka o miłości. Czyli co się z nami dzieje kiedy kochamy?” organizowane przez Wydział Psychologii.

Poza imprezami otwartymi UW jest też współorganizatorem lekcji dla uczniów i jednej z debat głównych.

Powołany w 1996 roku z inicjatywy Uniwersytetu Warszawskiego, Politechniki Warszawskiej oraz Polskiej Akademii Nauk Festiwal Nauki w Warszawie był pierwszym tego typu wydarzeniem w Polsce. W następnych latach do inicjatywy dołączały kolejne instytucje, a podobne festiwale zaczęły być organizowane w innych miastach. Główny cel Festiwalu Nauki w Warszawie to udostępnianie wiedzy na temat osiągnięć naukowych. Jego niezmienne hasło przewodnie to: ”Brak inwestycji w naukę jest inwestycją w ignorancję”.

Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się w dniach 20-29 września. Jego pełny program można znaleźć na stronie festiwalnauki.edu.pl.