Kapituła konkursu Nagród Naukowych tygodnika „Polityka” ogłosiła tegorocznych finalistów. W gronie wyróżnionych młodych naukowców znajduje się czworo badaczy z Uniwersytetu Warszawskiego reprezentujących nauki społeczne i ścisłe.

Nagrody Naukowe „Polityki” przyznawane są młodym naukowcom za wybitne osiągnięcia na polu nauki. Jury oceniając dorobek naukowy kandydatów uwzględnia m.in. takie kryteria jak: publikacje i wystąpienia konferencyjne, udział w krajowych i międzynarodowych grantach, uzyskane patenty. Eksperci biorą pod uwagę również to, czy kandydat realizuje oryginalną ścieżkę badawczą i w jaki sposób potrafi podzielić się wynikami swoich badań.

W tym roku odbywa się 19. już edycja przyznania nagród. W ramach pierwszego etapu konkursu, jury składające się z cenionych polskich naukowców wyróżniło 15 młodych badaczy z całej Polski. W gronie finalistów jest także czworo naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego, nominowanych w dwóch kategoriach – nauki społeczne oraz nauki ścisłe:

Nauki społeczne

• dr hab. Kamil Imbir – Wydział Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego – psychologia
  • dr Ewa Zawojska – Wydział Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego – ekonomia

Nauki ścisłe

• dr Michał Tomza – Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego – fizyka
  • dr Iwona Chlebicka – Wydział Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego – matematyka

Spośród finałowej piętnastki jury drugiego etapu, w którym zasiadają między innymi ludzie kultury, dziennikarze, przedsiębiorcy czy społecznicy, wybierze pięciu laureatów. Ich nazwiska poznamy podczas gali, która odbędzie się 20 października. Laureaci otrzymają stypendia w wysokości 15 tys. złotych, natomiast pozostali finaliści stypendia o wartości 5 tys. złotych.

Więcej informacji o Nagrodach Naukowych „Polityki” znajduje się na stronie tygodnika.