Od grudnia w Ambasadzie Francji można obejrzeć wystawę „Les Français à Varsovie” przygotowaną przez Centrum Badań nad Kulturą Warszawy Uniwersytetu Warszawskiego. Ekspozycja dotyczy związków społecznych i kulturowych Francji oraz Polski od czasów najdawniejszych po współczesne. Wydarzenie jest częścią projektu „Wielokulturowość dawnej i współczesnej Warszawy”.

8 grudnia polsko-francuską wystawę „Les Français à Varsovie” („Francuzi w Warszawie”) uroczyście otworzyli: Olivier Becht – minister delegowany przy ministrze Spraw Europejskich i Zagranicznych, odpowiedzialny za handel zagraniczny oraz prof. Elżbieta Wichrowska, dyrektorka Centrum Badań nad Kulturą Warszawy UW.

 

Przemówienie inaugurujące wydarzenie wygłosił prof. Alojzy Z. Nowak, rektor Uniwersytetu Warszawskiego, podkreślając, że wystawa stanowi okazję do przypomnienia długoletnich związków społecznych oraz kulturowych Francji i Polski.

 

Wystawa pokazuje miejsca, takie jak m.in. kościoły, cmentarze, instytucje, a także dzieła kultury związane z kulturą francuską w Warszawie, począwszy od czasów najdawniejszych, po współczesność. Zaprezentowano też – z różnej perspektywy – procesy związane z przesiedleniem i asymilacją Francuzów w stolicy Polski.

 

Wystawa objęta jest honorowym patronatem Frédérica Billeta, ambasadora Francji w Polsce.

 

Projekt uzyskał dofinansowanie ze środków Narodowego Centrum Kultury.

 

Prace objęte wystawą są zaprezentowane przed budynkiem Ambasady Francji w Polsce przy ul. Pięknej 1 w Warszawie.

 

Wystawa „Les Français à Varsovie” („Francuzi w Warszawie”) stanowi element projektu „Wielokulturowość dawnej i współczesnej Warszawy”, którego celem jest ukazanie multikulturowego oblicza stolicy na przestrzeni wieków oraz przedstawienie procesów asymilacji i osiedlania miasta przez ludność innej narodowości: Włochów, Francuzów, Ormian, Ukraińców, Szwedów, Norwegów czy Japończyków.

 

W styczniu 2023 roku mija 450. rocznica ustanowienia konfederacji generalnej warszawskiej – uchwały, która wprowadziła zasadę tolerancji religijnej i pełnej równości wobec prawa dla wszystkich obywateli zamieszkujących Rzeczpospolitą.