– Około 100 dni po rozpoczęciu mojej kadencji ambasadora w Polsce odwiedziłem Was, przyszłych liderów w kraju, na Uniwersytecie Warszawskim. Od tego czasu minęły dwa lata i mam zaszczyt stanąć przed Wami, aby podzielić się moimi opiniami na temat stanu stosunków amerykańsko-polskich – powiedział Mark F. Brzezinski, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce, podczas wystąpienia na Uniwersytecie Warszawskim. Wykład wygłoszony przez ambasadora na zaproszenie rektora UW był jego pierwszym w języku polskim.

20 lutego, na zaproszenie rektora prof. Alojzego Z. Nowaka, ambasador Mark F. Brzezinski wygłosił wykład na Uniwersytecie Warszawskim. Spotkanie odbyło się w dawnej bibliotece na kampusie przy Krakowskim Przedmieściu.

– To ogromna przyjemność gościć Pana Ambasadora po raz drugi na Uniwersytecie Warszawskim. W tej samej auli kilka lat temu spotkaliśmy się z prof. Madeleine Albright, sekretarz stanu USA – postacią wybitną, która niezwykle mocno przyczyniła się do naszej obecności w NATO. Była ona uczennicą Pana ojca, prof. Zbigniewa Brzezińskiego – powiedział rektor UW prof. Alojzy Z. Nowak, witając ambasadora.

Około 100 dni po rozpoczęciu mojej kadencji ambasadora w Polsce odwiedziłem Was, przyszłych liderów w kraju, na Uniwersytecie Warszawskim. Od tego czasu minęły dwa lata i mam zaszczyt stanąć przed Wami, aby podzielić się moimi opiniami na temat stanu stosunków amerykańsko-polskich. Pełnienie funkcji ambasadora USA w Polsce to dla mnie ogromny zaszczyt. Jestem głęboko wdzięczny za każdą minutę sprawowania tej funkcji. Jestem dumny z tego, co razem osiągnęliśmy i z tego, co obserwuję w Polsce. Jestem pełen podziwu dla serca i duchowych wartości Polaków. Moim obowiązkiem jest powiedzieć trzykrotnie: dziękuję w imieniu mojego prezydenta Joe Bidena. Za to, co wydarzyło się tutaj; za to, co jest tak wyjątkowe. Cały świat podziwia zdolność polskiego społeczeństwa do szybkiej i zdecydowanej mobilizacji w obliczu brutalnej rosyjskiej agresji. Jesteście przykładem dla całego rejonu, dla naszych sojuszników i partnerów, a także dla ludzi i narodów na całym świecie, którzy cenią wolność i bronią demokracji.

Mark F. Brzezinski

Wystąpienie ambasadora na Uniwersytecie Warszawskim było pierwszym wygłoszonym przez niego w języku polskim. Zwracając się do wspólnoty akademickiej, podkreślał m.in. znaczenie pomocy Ukrainie i postawy obywatelskiej Polaków, mówił o wartości demokracji i kwestii bezpieczeństwa w kontekście obecności w Sojuszu Północnoatlantyckim.

W drugiej części spotkania odbyła się moderowana przez kanclerza Roberta Greya debata, podczas której ambasador Mark F. Brzezinski odpowiadał na pytania publiczności, dotyczące m.in. sytuacji w Ukrainie, polityki bezpieczeństwa, sytuacji w USA, kariery politycznej czy pracy ambasadora.

– Wolność i demokracja to wartości, które nie są gwarantowane, ale warto o nie walczyć. Przynoszą one stabilność i bezpieczeństwo oraz obietnicę pomyślnej przyszłości. W ciągu ostatnich kilku lat przypominano nam o wkładzie i zobowiązaniu tego bardzo ważnego sojuszu, który istnieje po to, aby chronić tych wartości, które są nam drogie. Jest nim NATO. Dziś trudno sobie wyobrazić Polskę bez NATO albo NATO bez Polski – powiedział ambasador, dodając: – Przyszłość jest w Waszych rękach. Wierzę, że najlepsze dopiero przed nami.

– Wierzę, że dzisiejsza debata pozwoli nam lepiej zrozumieć wyzwania, przed którymi stoimy, oraz podjąć działania, które przyczynią się do budowania silniejszej, bardziej stabilnej i bezpiecznej przyszłości dla naszych społeczeństw – powiedział Robert Grey, kanclerz UW.

Mark F. Brzezinski urodził się w USA w 1965 roku i wychował w Waszyngtonie. Z wykształcenia jest prawnikiem. W latach 1999–2001 pracował w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego przy prezydencie Billu Clintonie. Był doradcą ds. polityki zagranicznej w kampanii prezydenckiej Baracka Obamy. Od 2011 do 2015 roku pełnił funkcję ambasadora USA w Szwecji.

Pierwszy raz przyjechał do Warszawy w ramach stypendium Fulbrighta w 1991 roku, by prowadzić badania nad Trybunałem Konstytucyjnym. W 2019 roku został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

22 grudnia 2021 roku mianowano go na ambasadora Stanów Zjednoczonych w Polsce.