– To odpowiedni moment, by podziękować za całe okazywane nam wsparcie – powiedział prof. Alojzy Z. Nowak, rektor Uniwersytetu Warszawskiego, witając na uczelni Robertę Metsolę. 15 lutego przewodnicząca Parlamentu Europejskiego rozmawiała ze studentami m.in. o sytuacji w Ukrainie, kobietach w polityce oraz jej wizji Europy przyszłości.

– Jesteśmy głęboko poruszeni dzisiejszą obecnością Pani Przewodniczącej na naszej uczelni. To odpowiedni moment, by podziękować za całe okazywane nam wsparcie – powiedział prof. Alojzy Z. Nowak, rektor Uniwersytetu Warszawskiego, rozpoczynając spotkanie z Robertą Metsolą, przewodniczącą Parlamentu Europejskiego. Wspomniał również o znaczeniu pomocy okazywanej na rzecz Ukrainy i dumie członków wspólnoty akademickiej z przynależności zarówno do Uniwersytetu, jak i Unii Europejskiej.

– Odwiedzam państwa członkowskie Unii z jednym głównym przesłaniem i zachętą: by jak najwięcej obywateli zagłosowało w nadchodzących wyborach do Parlamentu Europejskiego. Decyzje podejmowane na tym poziomie określają kierunek rozwoju nie tylko Europy jako całości, ale też Polski jako państwa – mówiła Roberta Metsola, dodając: – Powodem, dla którego wkroczyłam do świata polityki, była moja wiara w pewne wartości, ale również moja chęć opowiedzenia się za konkretnymi ideami. Mają Państwo możliwość powiedzenia: chciałbym coś zmienić. To największa siła demokracji.

Debata i Medal UW

Roberta Metsola jest pochodzącą z Malty prawniczką specjalizującą się w prawie europejskim. Po akcesji Malty do Unii Europejskiej pracowała w stałym przedstawicielstwie jako specjalistka ds. prawnych. W 2013 roku została wybrana na posłankę do Parlamentu Europejskiego. Od 2022 roku piastuje stanowisko przewodniczącej tej instytucji.

Podczas debaty moderowanej przez Roberta Greya, kanclerza UW, Roberta Metsola rozmawiała ze studentami UW, poruszając liczne zagadnienia, dotyczące m.in. pomocy Ukrainie, Europejskiego Zielonego Ładu, kariery kobiet w polityce czy wsparcia europejskich badań naukowych.

Rektor UW prof. Alojzy Z. Nowak wręczył Robercie Metsoli Medal Uniwersytetu Warszawskiego, przyznawany osobom wyjątkowo zasłużonym dla uczelni.

Nagranie ze spotkania
Nagranie spotkania z Robertą Metsolą na UW