Jak działają szczepionki mRNA? Na to pytanie odpowie podczas wykładu online prof. Jacek Jemielity z Centrum Nowych Technologii UW, który od blisko 20 lat zajmuje się badaniami dotyczącymi terapeutycznego mRNA. Spotkanie odbędzie się 24 lutego o godz. 14.00.

Od kilkudziesięciu lat naukowcy z całego świata próbują odkryć skuteczne sposoby zwalczania chorób trudnych do leczenia tradycyjnymi metodami.  Należą do nich m.in. nowotwory, genetyczne choroby rzadkie czy ostatnio COVID-19.

 

Nadzieję na pokonanie pandemii i powrót do normalności dają szczepionki opierające się na technologii mRNA. W tego rodzaju szczepionkach wykorzystuje się kwas rybonukleinowy (RNA) jako matrycę do produkcji białek wirusowych, które mają wywołać produkcję przeciwciał.

 

O tym, na czym dokładnie polega ta technologia, opowie prof. Jacek Jemielity z Centrum Nowych Technologii UW, specjalista w zakresie badań nad terapeutycznym mRNA. Wykład odbędzie się online na profilu Uniwersytetu Warszawskiego na YouTube 24 lutego o godz. 14.00.

 

Podczas spotkania naukowiec przedstawi ideę terapii genowych oraz ich potencjał wykraczający poza terapie przeciwnowotworowe i przeciwwirusowe. Opowie o głównych problemach związanych z opracowywaniem tych nowatorskich terapii oraz sposobach ich rozwiązania przy użyciu metod biologiczno-chemicznych, w tym również tych opracowanych na Uniwersytecie Warszawskim.

 

Prof. Jemielity odpowie także na zadane wcześniej pytania uczestników. Można je przesyłać na adres promocja@cnbc.uw.edu.pl.

Prof. Jacek Jemielity – chemik specjalizujący się w chemii organicznej, bioorganicznej oraz biochemii, kierownik Laboratorium Chemii Bioorganicznej w Centrum Nowych Technologii (CeNT) Uniwersytetu Warszawskiego. Założyciel spółki spin-off UW ExploRNA Therapeutics. Jest twórcą metody otrzymywania mRNA o właściwościach niezbędnych do zastosowań terapeutycznych. Opracowane przez niego modyfikacje są stosowane w kilkunastu badaniach klinicznych nad immunoterapią przeciwnowotworową. Autor wielu artykułów naukowych w wiodących czasopismach naukowych o zasięgu światowym. Wynalazca 9 patentów lub zgłoszeń patentowych. Nominowany do European Inventor Award in the Research category. Laureat licznych krajowych nagród.