21 sierpnia prezydent Portugalii prof. Marcelo Rebelo de Sousa złożył wizytę na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie wygłosił wykład pt. „The international situation, before, during and after”. – Pragniemy rozwijać współpracę oraz wymianę studentów i naukowców z uczelniami portugalskimi. Myślę, że ta historyczna wizyta Pana Prezydenta jeszcze bardziej umocni te działania – powiedział prof. Alojzy Z. Nowak, rektor UW.

Prof. Marcelo Rebelo de Sousa pełni funkcję prezydenta Republiki Portugalskiej od 2016 roku. Jako prawnik wykładał na uczelniach w Portugalii (m.in. na Uniwersytecie Lizbońskim) i za granicą. Współpracował także z instytucjami i stowarzyszeniami obywatelskimi.

21 sierpnia w Sali Kolumnowej Wydziału Historii odbyło się spotkanie społeczności UW z portugalskim prezydentem.

– To dla mnie wielki zaszczyt móc powitać Pana Prezydenta na Uniwersytecie Warszawskim. Portugalskie uniwersytety były zawsze otwarte dla polskich studentów i badaczy, także w trudnym czasie stanu wojennego. To dobry czas, żeby podziękować za pomoc okazaną przez Portugalczyków. Jako Uniwersytet Warszawski pragniemy rozwijać współpracę oraz wymianę studentów i naukowców. Myślę, że ta historyczna wizyta Pana Prezydenta jeszcze bardziej umocni te działania – powiedział prof. Alojzy Z. Nowak, rektor UW.

Głównym punktem spotkania był wykład wygłoszony przez prezydenta Portugalii pt. „The international situation, before, during and after”. W swoim wystąpieniu prof. Rebelo de Sousa odniósł się do sytuacji geopolitycznej przed wojną w Ukrainie oraz obecnych wyzwań związanych z konfliktem. Na koniec prezydent przedstawił również prognozy dotyczące świata po zakończeniu wojny.

W imieniu Senatu Uniwersytetu Warszawskiego prof. Alojzy Z. Nowak, rektor UW, przekazał prezydentowi Portugalii Medal Uniwersytetu Warszawskiego.

– Czuję się tutaj jak w domu. Urodziłem się z marzeniem o byciu profesorem prawa, dlatego jestem zaszczycony i szczęśliwy, że mogę gościć na tak prestiżowym uniwersytecie – powiedział prof. Marcelo Rebelo de Sousa, prezydent Republiki Portugalskiej.