12 października prof. Joanna Jurewicz z Wydziału Orientalistycznego Uniwersytetu Warszawskiego została uhonorowana nagrodą dla wybitnych indologów przyznawaną przez Indian Council for Cultural Relations (ICCR). Wyróżnienie otrzymują badacze, którzy wnieśli wyjątkowy wkład w rozwój wiedzy o Indiach.

Prof. Joanna Jurewicz zajmuje się historią najstarszej filozoficznej myśli indyjskiej. W badaniach kulturowych wykorzystuje zagadnienia lingwistyki kognitywnej, szczególnie w dyskursie politycznym, religijnym, filozoficznym oraz twórczości artystycznej i reklamowej. Prof. Jurewicz jest również autorką licznych przekładów sanskryckich tekstów, które nie były dotąd przetłumaczone na język polski, takich jak wybrane hymny RygwedyAtharwawedy czy fragmenty eposów.

 

Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się w Ambasadzie Indii, a wyróżnienie przyznał dr Vinay Sahasrabuddhe, przewodniczący ICCR.

 

– Otrzymanie nagrody jest dla mnie wielkim wyróżnieniem, zwłaszcza, że zostałam doceniona przez instytucję indyjską. Całe moje życie poświęciłam kulturze oraz filozofii Indii i cieszę się ogromnie, że moje wysiłki spotkały się z uznaniem w tym kraju – mówi prof. Jurewicz.

 

Nagroda dla wybitnych indologów ICCR jest przyznawana od 2015 roku. Naukowczyni z UW jest pierwszą laureatką pochodzącą z Polski.