Uniwersytet Warszawski ubiega się o odnowienie wyróżnienia „HR Excellence in Research”. 24 października na UW odbędzie się wizyta zespołu ekspertów z Komisji Europejskiej, którzy przeprowadzą ewaluację dotychczas prowadzonych działań, ich efektów dla uczelni oraz spójności tych działań ze strategią Uniwersytetu Warszawskiego.

Zasady Europejskiej Karty Naukowca i Kodeksu Postępowania przy rekrutacji pracowników naukowych (Karta i Kodeks) są kluczowe dla UW, co znajduje odzwierciedlenie w zapisach Statutu uczelni. Są one nieodłącznie związane z długoterminową strategią UW, koncentrującą się na ugruntowaniu pozycji uznanego na arenie międzynarodowej Uniwersytetu, z wysoką pozycją w Europie Środkowo-Wschodniej.

W celu odnowienia prawa do posługiwania się wyróżnieniem „HR Excellence in Research” Uniwersytet Warszawski złożył do Komisji Europejskiej w lutym 2022 roku „Strategię HR dla Naukowców” (HRS4R), zawierającą analizę luk pomiędzy dzisiejszymi praktykami uczelni a zapisami Karty i Kodeksu, „Ocenę okresową wraz z Planem Działania na lata 2022–2027” oraz „Kwestionariusz OTM Recruitment”.

Ocena wniosku

Jednym z etapów procesu odnowienia wyróżnienia „HR Excellence in Research” jest ewaluacja wniosku dokonywana przez ekspertów z Komisji Europejskiej. Dzięki spotkaniom z przedstawicielami władz uczelni, naukowców, doktorantów i pracowników administracyjnych ocenią oni m.in. jakość postępu, mocne i słabe strony strategii HR czy starania instytucji zmierzające do zapewnienia zasad Karty i Kodeksu w zakresie aspektów etycznych, równościowych i zawodowych, warunków pracy, rozwoju i szkoleń, a także mobilności.

Wizyta jest dla Uniwersytetu okazją do zaprezentowania swojej pracy i osiągnięć oraz otrzymania informacji zwrotnej od zewnętrznych ekspertów, w tym sugestii zmian i ulepszeń.

Odnowienie wyróżnienia „HR Excellence in Research” na kolejne lata zależy także od stopnia jego rozpoznawalności przez społeczność uczelni.

Na stronie internetowej i w mediach społecznościowych UW trwa kampania informacyjna dotycząca wyróżnienia – dotychczas podjętych oraz planowanych w tym zakresie działań.

Zachęcamy również do wykorzystania w korespondencji mailowej stopki z logo UW oraz „HR Excellence in Research”, przygotowanej przez Biuro Promocji UW. Stopkę i instrukcję jej ustawienia można znaleźć tutaj >>