25 sierpnia zakończyła się 68. edycja wakacyjnego kursu języka polskiego i kultury polskiej organizowanego przez Centrum Języka Polskiego i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców „POLONICUM”. W tym roku uczestniczyło w nim 100 osób. Ostatniego dnia kursanci zatańczyli poloneza w Ogrodach Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie.

Kurs organizowany jest rokrocznie w sierpniu i trwa cztery tygodnie. Jego program obejmuje nie tylko lektorat języka polskiego na różnych poziomach zaawansowania, lecz również wykłady i konwersatoria o historii i kulturze Polski, które prowadzone są po polsku oraz angielsku.

 

100 uczestników

Tegoroczna edycja rozpoczęła się 31 lipca, a udział wzięło w niej łącznie 100 uczestników. Dominowali kursanci z Niemiec i Ukrainy, lecz nie zabrakło gości także z innych kontynentów – Ameryki i Azji. Studenci uczestniczyli w siedemdziesięciu sześciu godzinach lektoratu oraz warsztatach gramatycznych, komunikacyjnych, literackich, komiksowych i z zakresu języka medycznego. W programie uwzględniono także spacer z przewodnikiem po kampusie UW przy Krakowskim Przedmieściu, projekcje filmowe, prezentacje narodów, a także wizyty w muzeach Powstania Warszawskiego oraz Warszawy.

 

– W tym roku bardzo dużym powodzeniem cieszyły się spacery, m.in. śladem praskich cegieł czy szlakiem sztuki ulicznej Warszawy. Uczestnicy mieli też możliwość odkrywania i rozwijania swoich talentów muzycznych. Podczas warsztatów uczyli się śpiewać polskie utwory. Uczestnicy warsztatów wokalnych mogli zaprezentować swoje umiejętności podczas koncertu pożegnalnego w jednym z warszawskich klubów – mówi Tomasz Wegner, kierownik kursu.

 

Tradycyjny polonez

Pokaz taneczny, podczas którego uczestnicy odtańczyli tradycyjnego poloneza, odbył się 25 sierpnia w Ogrodach Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie. Wydarzenie stanowiło oficjalne zakończenie 68. edycji kursu języka polskiego i kultury polskiej.