Studenci, doktoranci i pracownicy Uniwersytetu Warszawskiego mogą bezpłatnie korzystać z platformy korpusowej Sketch Engine. Jest to możliwe dzięki staraniom zespołu Priorytetowego Obszaru Badawczego IV „Przekraczanie granic humanistyki”, realizowanego w ramach programu „Inicjatywa doskonałości – Uczelnia Badawcza”. – Mamy nadzieję, że to będzie zaczątek „Bazy Oprogramowania UW”, dzięki której pracownicy i studenci UW będą mieli dostęp do różnych programów – mówi dr hab. Agnieszka Szarkowska z zespołu koordynującego działalność POB IV.

– Badania korpusowe zyskują coraz większe znaczenie nie tylko w wielu gałęziach językoznawstwa, ale także w innych obszarach humanistyki i nauk społecznych, takich jak literaturoznawstwo, filozofia czy socjologia, a nawet w bardziej odległych dziedzinach, na przykład w marketingu czy informatyce – tłumaczy dr hab. Agnieszka Szarkowska z Wydziału Lingwistyki Stosowanej UW, członkini komitetu koordynującego działalność Priorytetowego Obszaru Badawczego IV „Przekraczanie granic humanistyki”. Jest on realizowany w ramach programu „Inicjatywa doskonałości – Uczelnia Badawcza” (IDUB). 

 

Dzięki staraniom zespołu POB IV Uniwersytet Warszawski dołączył do grona prawie 400 europejskich uczelni, które otrzymały dostęp do zasobów i narzędzi platformy korpusowej Sketch Engine, sponsorowany w ramach projektu europejskiego ELEXIS.

 

Sketch Engine to obecnie jeden z najbardziej wszechstronnych i najpopularniejszych programów na świecie oferujący dostęp do olbrzymiej liczby zbiorów tekstów (korpusów) w ponad 90 językach oraz zaawansowanych narzędzi do ich przeszukiwania i analizy. – Daje on także użytkownikom możliwość tworzenia i eksploracji własnych zasobów językowych. Sketch Engine może być wykorzystywany w badaniach naukowych, ale ma także liczne zastosowania praktyczne w nauczaniu i uczeniu się języków, tłumaczeniu czy leksykografii – dodaje dr Agnieszka Leńko-Szymańska, koordynatorka do spraw Sketch Engine na UW. Więcej informacji na temat platformy można znaleźć na stronie sketchengine.eu.

By otrzymać dostęp do platformy Sketch Engine, należy:
  • na podstronie sketchengine.eu wybrać przycisk ‘log in’ obok nazwy UW;
  • zalogować się loginem i hasłem CAS UW (jak do USOSweb);
  • przy pierwszym logowaniu stworzyć indywidualne konto. Jeśli ktoś miał już wcześniej swoje indywidualne (płatne) konto na Sketch Engine, należy poprosić obsługę techniczną platformy o scalenie go z nowym kontem, wysyłając e-mail pod adresem: support@sketchengine.eu.

Sketch Engine udostępnia liczne poradniki użytkownika i filmy instruktażowe dotyczące sposobów korzystania z platformy >>