Członkowie społeczności Uniwersytetu Warszawskiego przekazali prawie 3,5 tys. złotych na proekologiczne cele wskazane przez Samorząd Studentów. Kwota ta została zebrana podczas pierwszego „Zielonego Dnia na UW”. Symboliczne przekazanie środków finansowych odbyło się 4 stycznia.

Uniwersytet Warszawski podejmuje liczne inicjatywy na rzecz ochrony klimatu, m.in. dotyczące popularyzacji wiedzy o proekologicznych rozwiązaniach. 20 października odbył się pierwszy „Zielony Dzień na UW”, podczas którego uczestnicy mogli m.in. wysłuchać wykładów na temat środowiska naturalnego lub wziąć w roślinnych warsztatach kulinarnych.

Inicjatywa zorganizowana przez zespół Programu „Inteligentny Zielony Uniwersytet” skierowana była do wszystkich osób zainteresowanych ekologią i ochroną planety.

Zbiórka na szczytny cel

Jedną z akcji podczas „Zielonego Dnia na UW” była inicjatywa „Drugie życie przedmiotów – pchli targ”. Uczestnicy mieli możliwość kupienia drobnych przedmiotów z drugiego obiegu ofiarowanych przez społeczność uczelni. Za symboliczną kwotę można było nabyć m.in. książki, naczynia lub ozdoby.

Pieniądze ze sprzedaży tych przedmiotów zostały przeznaczone na proekologiczne cele, wskazane przez Samorząd Studentów – wspieranie działań umożlwiających zachowanie dziedzictwa naturalnego w powiązaniu z dziedzictwem kulturowym oraz popularyzację wiedzy na temat zrównoważonego rozwoju w obszarze kultury i sztuki.

Zebrana kwota została przekazana organizacji Centrum UNEP/GRID-Warszawa oraz inicjatywie Kultura dla Klimatu. Podczas spotkania, które odbyło się 4 stycznia na kampusie UW przy Krakowskim Przedmieściu, symboliczne czeki ich przedstawicielom wręczyła prof. Ewa Krogulec, prorektor UW ds. rozwoju. Łącznie na oba przedsięwzięcia przekazano prawie 3,5 tys. zł.

– Bardzo się cieszę, że możemy wspierać inicjatywy proekologiczne, tym bardziej że zostały one wybrane przez studentów – powiedziała prof. Ewa Krogulec, prorektor UW ds. rozwoju, podczas spotkania.

Szczegółowe informacje na temat inicjatywy „Zielony Dzień na UW” znajdują się pod adresem: https://www.uw.edu.pl/zielony-dzien-na-uw/. Więcej o działaniach Uniwersytetu Warszawskiego na rzecz klimatu i zrównoważonego rozwoju można przeczytać na stronie uczelni: https://www.uw.edu.pl/uniwersytet/uw-dla-klimatu/.