31 grudnia zakończony został projekt Akademia Innowacyjnych Zastosowań Technologii Cyfrowych (AI Tech). Dzięki niemu od 2021 roku na Uniwersytecie Warszawskim można m.in. studiować na kierunku Machine Learning, który pozwala na zdobycie wiedzy i umiejętności w zakresie uczenia maszynowego. Dotychczas dyplomy ukończenia studiów uzyskało osiemnaście osób.

Celem projektu Akademia Innowacyjnych Zastosowań Technologii Cyfrowych (AI Tech) było wypracowanie modelu systemowego kształcenia specjalistów w zakresie sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego oraz cyberbezpieczeństwa.

 

W przedsięwzięciu uczestniczyło pięć uczelni prowadzących kształcenie z zakresu szeroko rozumianej informatyki: Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Politechnika Gdańska, Politechnika Poznańska, Politechnika Wrocławska.

 

Na Uniwersytecie Warszawskim działania w ramach projektu realizowane były na Wydziale Matematyki, Informatyki i Mechaniki. Ich celem było przede wszystkim zorganizowanie i uruchomienie (od 1 października 2021 roku) nowego kierunku studiów II stopnia Machine Learning.

 

­­– Absolwenci kierunku Machine Learning trafiają na rynek pracy w idealnym dla siebie momencie. Każda firma zajmująca się obecnie tworzeniem oprogramowania musi używać rozwiązań z obszaru sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego, aby zachować konkurencyjność i wprowadzać innowacje. Studia na kierunku Machine Learning na Uniwersytecie Warszawskim dostarczają absolwentom narzędzi i kompetencji zarówno w zakresie prowadzenia prac badawczo-rozwojowych, jak i wdrażania najnowocześniejszych rozwiązań – mówi dr Marcin Szczuka z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW.

 

Dyplom ukończenia studiów Machine Learning uzyskało dotychczas osiemnaście osób. W trzecim naborze (na rok akademicki 2023/2024) przyjętych zostało czterdzieści pięć osób.

 

Szczegółowe informacje dotyczące zaangażowania UW w projekt AI Tech znajdują się na stronie Wydziału Matematyki Informatyki i Mechaniki UW: https://www.mimuw.edu.pl/aitech.

 

Przedsięwzięcie koordynowane było przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów oraz Ministerstwo Cyfryzacji. Projekt dofinansowany był w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014–2020.