Szkoły doktorskie funkcjonują na Uniwersytecie Warszawskim od czterech lat. Pierwsi absolwenci uzyskali już stopnie doktora. W roku akademickim 2023/2024 we wszystkich szkołach doktorskich kształci się prawie półtora tysiąca osób. W tegorocznej rekrutacji wzięło udział ponad 700 kandydatów i kandydatek.

Na Uniwersytecie Warszawskim działają cztery szkoły doktorskie: Nauk Społecznych, Nauk Humanistycznych, Nauk Ścisłych i Przyrodniczych oraz Międzydziedzinowa Szkoła Doktorska. Kształcenie zostało w nich uruchomione w 2019 roku. Pierwsze osoby, które uczyły się w szkołach doktorskich, uzyskały już stopnie doktora.

 

Wyniki rekrutacji 2023/2024

W roku akademickim 2023/2024 kształcenie w szkołach doktorskich UW rozpoczęło 318 doktorantek i doktorantów. O miejsce ubiegało się ponad 700 osób. Najwięcej chętnych miały dyscypliny: nauki prawne (4 osoby na miejsce) oraz geografia społeczno-ekonomiczna (3,4 osób na miejsce), prowadzone przez Szkołę Doktorską Nauk Społecznych.

 

Wśród osób przyjętych do szkół doktorskich UW pięć realizuje program Ministerstwa Nauki i Edukacji „Doktorat wdrożeniowy”, a siedem to stypendyści programu Narodowego Centrum Nauki PRELUDIUM BIS. Kandydaci i kandydatki z najlepszymi wynikami rekrutacyjnymi otrzymają Stypendium na Start, finansowane w całości ze środków Uniwersytetu Warszawskiego. Jego wysokość w roku akademickim 2022/2023 roku wyniosła 18 tys. zł (wypłacane jednorazowo). Stypendium otrzymuje 20% osób z najlepszymi wynikami spośród przyjętych doktorantów.

Osoby poszukujące promotora swojej rozprawy mogą zajrzeć na Forum Szkół Doktorskich, gdzie znajduje się wyszukiwarka z biogramami nauczycieli akademickich.

 

Od bieżącego roku akademickiego doktoranci kształcą się według nowych programów kształcenia, uchwalonych dla poszczególnych szkół przez Senat UW 18 stycznia 2023 roku.

 

Więcej o kształceniu doktoranckim na UW będzie można przeczytać w zimowym numerze pisma uczelni „UW”, które ukaże się przed świętami.