W latach 2016–2025 Uniwersytet wyremontuje lub wybuduje 18 gmachów na trzech uniwersyteckich kampusach. Czy powinny być one niezależnymi enklawami, czy stanowić integralną część tkanki miejskiej? O zagadnieniach związanych z przestrzenią akademicką będą dyskutować 11 stycznia uczestnicy debaty Klubu Absolwentów „Uniwersytet Warszawski jutra. Innowacje w przestrzeni kampusów akademickich”. Tego samego dnia otwarta zostanie wystawa prac nagrodzonych w konkursie na budynek dla nauk psychologicznych.

Nowe plany i inwestycje Uniwersytetu Warszawskiego, które zostaną przeprowadzone m.in. w ramach programu wieloletniego, dają szansę, aby przemyśleć rolę kampusów i przestrzeni akademickiej. Tym tematom będzie poświęcona czwarta debata z cyklu „Widoki na przyszłość” organizowana przez Klub Absolwentów – „Uniwersytet Warszawski jutra. Innowacje w przestrzeni kampusów akademickich”. Głos w dyskusji zabiorą:

  • prof. Anna Giza-Poleszczuk – prorektor UW ds. rozwoju,
  • arch. Marlena Happach – dyrektor Biura Architektury i Planowania Przestrzennego miasta stołecznego Warszawy,
  • arch. Lise Mesliand – była dyrektor planistyki francuskiej Agencji Rządowej Planowania Paris-Saclay,
  • dr hab. inż. arch. Bolesław Stelmach – dyrektor Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki,
  • arch. Peter Swinnen – były naczelny architekt Flandrii, wykładowca Politechniki Federalnej w Zurychu.

Dyskusję poprowadzą Filip Konopczyński (absolwent WPiA i MISH UW) i architekt Michał Sikorski.

 

Debata będzie tłumaczona symultanicznie na j. polski i j. francuski. Spotkanie jest otwarte dla publiczności. Po debacie odbędzie się tradycyjne spotkanie noworoczne Klubu Absolwentów UW.

 

Bezpłatna rejestracja na stronie https://styczniowa-debata2018-klubu.evenea.pl.

 

Debata odbędzie się 11 stycznia w godz. 18.30-20.00 w auli Starej Biblioteki przy Krakowskim Przedmieściu 26/28.

 

Więcej informacji

http://klubabsolwentow.uw.edu.pl

https://www.facebook.com/events

 

Wystawa pokonkursowa – projekty budynku dla nauk psychologicznych

Debacie towarzyszyć będzie wystawa prezentująca projekty laureatów konkursu na koncepcję architektoniczną budynku dla nauk psychologicznych, który mieścić się będzie na kampusie na Ochocie. Otwarcie wystawy odbędzie się 11 stycznia o godz. 16.30 w holu Pałacu Kazimierzowskiego. Bedzie ją można oglądać do końca stycznia.

 

Nowy budynek dla nauk humanistycznych i społecznych ma powstać w obrębie ulic Żwirki i Wigury, Banacha oraz Pasteura. Gmach jest jedną z inwestycji realizowanych w ramach programu wieloletniego UW. Konkurs rozstrzygnięto pod koniec grudnia 2017 roku, jury wyłoniło trzech zwycięzców. Pierwsze miejsce zajęła pracownia Piotr Bujnowski Architekt, drugie miejsce – Marek Budzyński Architekt, trzecie miejsce – Are Stiasny/Wacławek. Autorzy trzech zwycięskich projektów zostaną zaproszeni do negocjacji. Po ich zakończeniu dowiemy się, która z koncepcji będzie realizowana. Więcej o konkursie na budynek dla nauk psychologicznych >>

 

Jednocześnie w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie przy ul. Dobrej 56/66 (parter, sala 097) będzie można zobaczyć wszystkie 17 projektów, które zgłoszono do konkursu. Wystawa ta będzie czynna od 12 do 31 stycznia.