Od 10 do 12 lutego w hali Uniwersytetu Warszawskiego przy ul. Banacha odbywał się turniej szermierczy „O Szablę Wołodyjowskiego”. W finale zawodów indywidualnych zwyciężył Krzysztof Kaczkowski, zawodnik Zagłębiowskiego KS z Sosnowca, a w zawodach drużynowych wygrali reprezentanci Korei.

Turniej „O Szablę Wołodyjowskiego” to jedna z najstarszych imprez szermierczych na świecie zaliczana do klasyfikacji Pucharu Świata. Po raz pierwszy turniej zorganizowano w 1955 roku. W tym roku odbyła się jego 66. edycja. W uroczystości wręczenia medali wziął udział prof. Alojzy Z. Nowak, rektor UW, prezes Akademickiego Związku Sportowego.

Wydarzenie miało miejsce w dniach 10−12 lutego w Centrum Sportu i Rekreacji UW przy ul. Banacha 2 oraz w Polskim Komitecie Olimpijskim przy ul. Wybrzeże Gdyńskie 4.

W zawodach indywidualnych zwyciężył Krzysztof Kaczkowski z Zagłębiowskiego Klubu Szermierczego, aktualny Mistrz Polski w szermierce. W finale turnieju pokonał, z wynikiem 15:13, Gruzina Sandro Bazadze, aktualnego mistrza Europy, lidera rankingu Pucharu Świata.

Krzysztof Kaczkowski jest piątym Polakiem w historii, który zwyciężył w turnieju „O Szablę Wołodyjowskiego”. W 1997 roku po główną nagrodę sięgnął Norbert Jaskot, wcześniej zwycięzcami zostali także Jerzy Pawłowski, Emil Ochyra i Tadeusz Piguła.

W zawodach drużynowych na pierwszym miejscu podium stanęła drużyna z Korei, która pokonała reprezentację Węgier. Trzecie miejsce zajęli Amerykanie.

Organizatorem zawodów był Polski Związek Szermierczy, organizacja zrzeszająca zawodników, trenerów i działaczy polskiej szermierki. W 2022 roku PZS obchodził 100-lecie istnienia.

Więcej informacji na temat turnieju „O Szablę Wołodyjowskiego” znajduje się pod adresem: https://pzszerm.pl.