Dr Miłosz Giersz z Instytutu Archeologii UW został wyróżniony nagrodą Traveler National Geographic za naukowe odkrycie roku 2013. Kapituła docenia w ten sposób „dokonania naukowe, które pozwoliły lepiej zrozumieć świat, ludzi i kultury”. Dr Giersz został uhonorowany za odkrycie pierwszego niesplądrowanego grobowca Wari.

 

Grupa kierowana przez dr. Giersza z UW współpracuje z archeologami z Pontyfikalnego Uniwersytetu Katolickiego w Limie. Badania na stanowisku w dolinie rzeki Huarmey w Peru rozpoczęto w 2010 roku. Ich efektem było odsłonięcie grobowca preinkaskiej cywilizacji Wari, pochodzącego z VIII w n.e. Zawierał on kilkadziesiąt szkieletów oraz ponad 1200 darów grobowych, wykonanych m.in. ze złota, srebra i brązu.

 

Znalezisko zostało w grudniu 2013 roku uznane przez amerykański magazyn „Archaeology” za jedno z 10 najważniejszych odkryć roku na świecie. Przedmioty wydobyte przez archeologów można było obejrzeć m.in. podczas wystawy w Muzeum Sztuki w Limie.

 

Relacja z rozdania nagród Traveler National Geographic Więcej o odkryciu przeczytać można na stronie Ośrodka Badań Prekolumbijskich