MNiSW ogłosiło plebiscyt na najważniejsze wydarzenie naukowe ostatnich 25 lat. W gronie nominowanych znaleźli się pracownicy i studenci Uniwersytetu Warszawskiego.

 

W plebiscycie „Nauka to wolność” można oddać tylko jeden głos. Za najważniejsze wydarzenie naukowe zostanie uznane to, które otrzyma najwięcej polubień. Głosować można na stronie www.nauka.gov.pl i na profilu MNiSW na Facebooku.

 

Ci, którzy mają powyżej 13 lat i uzasadnią swój wybór, mogą zdobyć wyróżnienie. Jury nagrodzi autorów trzech najciekawszych uzasadnień.

 

Plebiscyt trwa od 12 maja do 3 czerwca. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 4 czerwca, w rocznicę wyborów z 1989 r.

 

Nominowani:

 

OGLE (Optical Gravitational Lensing Experiment)

Badania prowadzone przez zespół prof. Andrzeja Udalskiego z Obserwatorium Astronomicznego UW. Wiele planet pozasłonecznych i ciemnych obiektów towarzyszących gwiazdom zostało odkrytych z użyciem uniwersyteckiego teleskopu w Las Campanas w Chile.

 

Sukcesy młodych informatyków

Studenci z UW, UJ, UWr i PP odnoszą sukcesy w Akademickich Mistrzostwach Świata w Programowaniu Zespołowym, Mistrzostwach Europy i rankingu TopCoder. W prestiżowym ACM ICPC w programowaniu zespołowym drużyny z UW zwyciężyły dwukrotnie: w 2003 r. w Beverly Hills i w 2007 r. w Tokio.

 

Prof. Tomasz Dietl jednym z twórców nowej dziedziny nauki – spintroniki półprzewodnikowej

Pracuje w Instytucie Fizyki PAN i Instytucie Fizyki Teoretycznej UW. Prof. Dietl otrzymał prestiżowy ERC Advanced Investigator Grant w 2008 r. oraz nagrodę Europejskiego Towarzystwa Fizycznego Agilent Technologies Europhysics Prize w 2005 r.

 

Odkrycie śladów najstarszych zwierząt w Zachełmiu

Grzegorz Niedźwiedzki z UW i Piotr Szrek z Państwowego Instytutu Geologicznego odnaleźli ślady tetrapoda w nieczynnym kamieniołomie w Zachełmiu koło Zagnańska. Zwierzę wyszło na ląd z płytkiego morza 395-397 mln lat temu, czyli jest starsze od dinozaurów.

 

Najdoskonalsze na świecie kryształy azotku galu

Młodzi naukowcy wyhodowali kryształy azotku galu (GaN), które mogą być podstawą kolejnej rewolucji w elektronice i informatyce. Wśród autorów metody hodowlanej jest dr Robert Dwiliński z UW, który jest współzałożycielem firmy Ammono produkującej GaN.

 

Osiągnięcia polskich fizyków pracujących w CERN

Udział w pracach przy odkryciu Bozonu Higgsa mają badacze z Narodowego Centrum Badań Jądrowych, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Politechniki Warszawskiej. W zespołach projektujących detektory uczestniczyli naukowcy z UW i PW.

 

Nowe katalizatory metatezy olefin

Katalizatory opracowane przez prof. Karola Grelę z Wydziału Chemii UW i Instytutu Chemii Organicznej PAN mogą znaleźć zastosowanie w produkcji leków, przemyśle środków ochrony roślin, branżach spożywczej i kosmetycznej.

 

Pomiar odległości do pobliskiej galaktyki – Wielkiego Obłoku Magellana

Pomiar został dokonany z niezwykłą dokładnością przez międzynarodowy zespół naukowców pod przewodnictwem prof. Grzegorza Pietrzyńskiego z Obserwatorium Astronomicznego UW.