Studenci, doktoranci i pracownicy UW w ubiegłym tygodniu rywalizowali w I Dyktandzie Uniwersytetu Warszawskiego. Ogłoszenie wyników konkursu odbędzie się online 3 grudnia o godz. 15.00. Zwycięzca otrzyma tytuł Uniwersyteckiego Mistrza Ortografii.

I Dyktando Uniwersytetu Warszawskiego odbyło się 26 listopada. Prace konkursowe nadesłało 437 osób. W dyktandzie wzięli udział przedstawiciele całej społeczności akademickiej: 361 studentów, 27 doktorantów oraz 49 pracowników z niemal wszystkich wydziałów i jednostek uniwersyteckich. Najliczniej reprezentowane były wydziały: Lingwistyki Stosowanej, Prawa i Administracji oraz Neofilologii.

Dyktando zorganizowało i przeprowadziło Obserwatorium Językowe UW. Treść dotyczyła Studenta Sławka – rzeźby studenta siedzącego na ławce przed dawną Biblioteką Uniwersytecką na terenie kampusu uczelni przy Krakowskim Przedmieściu. Autorką tekstu jest dr Barbara Pędzich z Obserwatorium Językowego UW oraz Instytutu Języka Polskiego UW.

Językoznawcy na stronie Obserwatorium Językowego zamieścili porady związane z treścią dyktanda dotyczące zasad pisowni takich słów, jak np. mikrosamolot, w przód czy zjadłbym.

Ogłoszenie wyników dyktanda

3 grudnia o godz. 15.00 poznamy zwycięzców dyktanda. Transmisja ogłoszenia wyników odbędzie się na uniwersyteckim profilu na YouTube. Autorom najlepszych prac wręczone zostaną statuetki, przygotowane specjalnie na tę okazję. Zwycięzca zostanie uhonorowany tytułem Uniwersyteckiego Mistrza Ortografii 2020.

I Dyktando Uniwersytetu Warszawskiego zostało przeprowadzone online – po napisaniu tekstu dyktanda uczestnicy zostali poproszeni o przesłanie go e-mailem na adres podany przez organizatorów. Mieli na to 3 minuty. Zapis transmisji wydarzenia dostępny jest na uniwersyteckim profilu na You Tube.

Konkurs skierowany był do studentów, doktorantów i pracowników UW, z wyjątkiem studentów i absolwentów filologii polskiej. Więcej informacji na temat dyktanda oraz jego pełny tekst znajduje się na stronie Obserwatorium Językowego UW.