17 maja rozpoczynają się na Stadionie Narodowym Warszawskie Targi Książki. Towarzyszyć im będą Targi Książki Akademickiej i Naukowej ACADEMIA. Swoją ofertę zaprezentują m.in. Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego. 18 maja odbędzie się spotkanie z prof. Zofią Helman i prof. Zbigniewem Skowronem, redaktorami „Korespondencji Fryderyka Chopina”.

 

Targi Książki Akademickiej i Naukowej ACADEMIA odbędą się po raz 12. Ich organizatorami są Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej oraz firma Murator. Targi ACADEMIA towarzyszą Warszawskim Targom Książki. Z ofertą wydawnictw akademickich i naukowych będzie można zapoznać się na Stadionie Narodowym w dniach 17-20 maja. WUW będą dostępne na stanowisku nr 41 BK.

 

W trakcie targów poznamy laureatów Konkursu na najlepszą książkę akademicką i naukową (18 maja, godz. 16, sala Amsterdam). Wręczone zostaną: Nagroda Główna wraz z wyróżnieniami, Nagroda Rektora Politechniki Warszawskiej oraz Nagroda Rektora Uniwersytetu Warszawskiego.

 

Korespondencja Fryderyka Chopina

18 maja podczas targów ACADEMIA odbędzie się prezentacja książki „Korespondencja Fryderyka Chopina 1831-1839. Tom 2, część 1 i 2” (godz. 14.00, sala Londyn A). W spotkaniu udział wezmą: prof. Zofia Helman i prof. Zbigniew Skowron, którzy wraz z Hanną Wróblewską-Straus opracowali publikację.

 

Tom I ukazał się w 2009 roku i zawierał listy z okresu młodości kompozytora – lat 1816-1831.

 

II tom, wydany w grudniu 2017 roku, obejmuje korespondencję, która powstała pomiędzy 1831 a 1839 rokiem. Został podzielony na dwie części, które zawierają 184 listy, 60 streszczeń listów zaginionych oraz list George Sand do Wojciecha Grzymały (w części Miscellanea). W pierwszej części zebrane są listy z pierwszych lat pobytu Chopina w Paryżu, w drugiej znajdziemy korespondencję dotyczącą jego podróży na Majorkę z George Sand i jej dziećmi oraz pierwszych letnich pobytów w jej posiadłości w Nohant. Wśród osób, z którymi Chopin utrzymywał w tym czasie kontakty, są m.in. kompozytorzy Felix Mendelssohn Bartholdy i Robert Schumann oraz zaręczona z nim Maria Wodzińska.

 

W przygotowaniu jest III tom wydawnictwa, który zawierać będzie listy z lat 1839-1849. Autorzy planują też wydanie „Listów o Chopinie”, w których zbiorą korespondencję dotyczącą kompozytora, która powstała w okresie jego życia oraz po jego śmierci do roku 1881, gdy zmarła Izabella Barcińska, jego ostatnia bliska krewna.